64-bit destekli Snapdragon 410 işlemci

64-bit destekli Snapdragon 410 işlemci

Apple’ın 64-bit desteği olan mobil işlemcilere geçmesi ve iPhone 5s modelini bu şekilde pazarlamasından sonra, Android ve Windows Phone işletim sistemli mobil cihazların çoğuna güç veren Snapdragon işlemcileri geliştiren Qualcomm firması yanıt verdi ve orta segmente özel 64-bit destekli Snapdragon 410 modelini tanıttı. Bu işlemci sayesinde uygun fiyatlı mobil cihazlarda 64-bit desteği görebileceğiz. 

gsmarena_0012

Qualcomm Snapdragon 410 işlemci, 64-bit desteği dışında 4G LTE uyumuyla da göz alıyor. 28nm tekniğiyle üretilecek işlemciyle Adreno 306 GPU kullanıcılara sunulacak. 1080p Full HD video izleme ve 13 MP’e kadar kamera kullanma şansı verecek. Qualcomm açıklamasına göre üreticiler isterlerse çift ve hatta üç SIM’li cihazlar tasarlayabilecek. 4G dışında Wi-Fi, Bluetooth, NFC, FM radyo, GPS ve GLONASS gibi çok sayıda aranan özellik standart.

Çin’in yeni BeiDou uydu konumlandırma sistemi bile destekleniyor. Qualcomm Snapdragon sadece Android ile sınırlı olmayacak. Windows Phone ve Firefox OS işletim sistemlerine de destek verecek. İlk örnekler gelecek senenin birinci yarısında hazırlanacak ve cihazların satılması için ikinci yarı beklenecek. Aksilik olmazsa yaz sonunda uygun fiyatlı ve bol özellikli akıllı telefonlar ve tabletler görebileceğiz.

Yorum yazın