Adobe hacklendi, tüm şifreler çalındı!

Adobe hacklendi, tüm şifreler çalındı!

Photoshop, After Effects gibi programları milyonlarca insan tarafından kullanılan Adobe, geçtiğimiz günlerde saldırıya uğradı. Tüm şifreler çalındı!

adobe

Adobe, dün gece kullanıcılarına e-posta göndererek “Yakın zamanda, bir saldırganın ağımıza yasadışı bir şekilde girdiğini ve Adobe ID’nize ve şifrelenmiş durumda olan şifrenize erişim sağlamış olabileceğini tespit ettik. Şu anda hesabınızda yetkisiz etkinlik gerçekleştirildiğine dair herhangi bir gösterge yok. Hesabınıza yetkisiz erişimleri engellemek için şifrenizi sıfırladık. Lütfen yeni bir şifre oluşturmak için www.adobe.com/go/passwordreset_tr adresini ziyaret edin. Ayrıca aynı kullanıcı kimliğini ve şifreyi kullandığınız tüm web sitelerinde de şifrenizi değiştirmenizi öneriyoruz. Aynı zamanda, lütfen kişisel bilgilerinizi isteyen şüpheli e-posta ve telefon aldatmacalarına da dikkat edin.” satırlarını kullanıcılarıyla paylaştı.

Her ne kadar e-postada bahsedilmese de çalınan şifrelenmiş verilerin içinde kredi kartı ve banka kartı numaraları, son kullanma tarihleri gibi oldukça hassas veriler de bulunuyordu.

Tam 2.9 milyon Adobe kullanıcısının verilerini içeren veritabanına izinsiz erişim sağlanmış olması oldukça üzücü bir durum. Şirket, bir daha böyle bir şey olmaması için ellerinden geleni yapacağını bildirse de kullanıcılar endişeli.

Saldıgan(lar)ın çalınan verilerle ne yapacağı henüz bilinmese de eğer bir Adobe kullanıcısıysanız ve Adobe hesabınızda kullandığınız şifreyi başka hesaplarınızda da kullanıyorsanız hemen değiştirmelisiniz.

Son yıllarda LinkedIn gibi büyük firmalar da şifre hırsızlığı kurbanı oldu. Güvenlik firmaları ise bu durumun önüne nasıl geçileceği konusunda sıkı çözümler geliştirmek için 7/24 çalışıyorlar.

Yorum yazın