Adobe’dan çalınan hesaplar dağıtıldı

Adobe’dan çalınan hesaplar dağıtıldı

Geçen ay ciddi boyutlu bir saldırı yaşayan ve güvenlikle ilgili açıklardan ötürü tekrar gündemi meşgul eden Adobe, 3 milyon kullanıcının hesap bilgilerinin sızdırıldığını kabul etmek zorunda kalmıştı ama herhangi bir kredi kartı bilgisinin çalınması söz konusu değildi. Ardından kısa sürede rakam 3 milyondan 38 milyona çıktı. Sophos Naked adlı güvenlik bloguna göre durum sanıldığından da kötü çünkü gerçek rakam 150 milyon civarı ve çalınan bilgiler internette paylaşıma sunuldu!

Adobe-Hacked

Blog’dan gelen bilgiye göre eğer bu rakamlar doğruysa tarihin gelmiş geçmiş en büyük boyutlu veri hırsızlığı Adobe’un başına geldi. Çalınan veritabanının paylaşıma sunulmuş hali analiz edilirse 150 milyondan fazla kullanıcı kaydı görülebiliyor. Böyle büyük bir veritabanı sıkıştırılmadığında 10 GB yer kaplıyor. Sızıntıyı paylaşan siteden alınan örneklere bakılırsa Adobe’un bazı uygunsuz kodlama tekniklerini tercih ettiği anlaşılabiliyor.

Adobe hala 38 milyon kullanıcının sızdığını ifade ediyor. Ayrıca etkilenen tüm kullanıcılara haber verildiği söyleniyor. Hızlı biçimde ilgili hesaplara ait şifreler sıfırlandı. Veritabanında yer alan kayıtların büyük kısmı geçersiz, unutulmuş hesaplar olabilir. Kazadan sonra Adobe ID kullananlardan herhangi bir izinsiz kullanım şikayeti gelmiş değil.

Bu büyük veritabanında size ait e-posta adresi olup olmadığını kontrol etmek için LastPass aracını kullanabilirsiniz: https://lastpass.com/adobe/

Yorum yazın