Amazon’un yeni bulutu çok farklı

Amazon’un yeni bulutu çok farklı

Amazon’un kişisel dosya, müzik depolama imkanı veren bulut servislerine bir yenisi eklendi. Bu alanda da popüler olan Amazon’un yeni önerisi çok farklı. İyice popüler hale gelen tabletlerden sonra PC satışı düştü, iOS ve Android ön plana çıktı ama bazı uygulamalar için hala Windows gerekebiliyor. İşletmelere ve geliştiricilere özel yeni Amazon bulut servisiyle sanal masaüstü tablete geliyor.

workspaces_provision_workspace_2

Uzak masaüstü bağlantısı gibi düşünülmesin çünkü bunlarda Windows yüklü bir PC’nizin olması gerekmiyor. Apple iPad, Amazon Kindle, Android işletim sistemli herhangi bir tablet sahipleri PC’de Windows deneyimi yaşamak için Amazon sunucularına bağlanıyor. Amazon Workspaces adı verilen servis, ilk aşamada sınırlı sayıda özellik içeriyor. Sunucuda depolanan sanal masaüstü servisleri yeni değil ama performans ve offline erişim sıkıntıları var.

Amazon’un güçlü bir sunucu ortamı olduğundan hazırdan faydalanabiliyor. Muhtemelen çok fazla masraf yapmadan bu servisi eklemeyi başardı. Sunucu sanallaştırma konusunda pazar lideri VMware ise bulut servisi biçiminde rakip alternatif sunuyor. Windows 7 deneyimi yaşatan sistemde Adobe Reader, Adobe Flash, Firefox, Internet Explorer 9, 7-Zip, Java Runtime Environment (JRE) ve diğer araçlar yüklü. Üst paketlere Microsoft Office Pro ve Tend Micro Security de dahil. Kullanıcılara 50-100GB alan veriliyor. Bellekse 3.75-7.5 GB arası.

Yorum yazın