AMD’den işlemci dünyasında bir dizi yenilik

AMD’den işlemci dünyasında bir dizi yenilik

AMD, ARM sunucu ekosistemini ilk ARM tabanlı CPU ve bir sunucu işlemcisi üreticisi tarafından ilk geliştirme platformu ile hızlandırıyor.

AMD-OPTERON-6000-355W-300x204
AMD, 28 nanometre üretim teknolojisiyle geliştirilen ilk ARM tabanlı sunucu CPU’su için, bir sunucu üreticisi tarafından ilk kez üretilen kapsamlı bir geliştirme platformunu sergiledi. AMD ayrıca AMD Opteron A1100 Serisi olarak adlandırılan ARM tabanlı işlemcisinin yakın zamanda bir geliştirme platformu beraberinde deneme kullanımına açılacağını, bu örnekte bir değerlendirme konsolu ve kapsamlı yazılım seti olacağını duyurdu. AMD bunun yanı sıra Açık Bilişim Projesi’ne AMD Opteron A Serisi’nin kullanıldığı yeni bir mikro sunucu tasarımıyla katkıda bulunacağını da duyurdu. Bu sunucu, “Group Hug” adı verilen ortak ana kart tasarım şartnamesinin bir parçası olarak geliştirilecek.

“Seattle” kod adlı AMD Opteron A Serisi işlemci bu çeyrekte bir geliştirme platformu eşliğinde deneme kullanımına açılarak, sektörün bir numaralı ARM tabanlı sunucu işlemcisinde yazılım tasarımının ne kadar kolay olduğunu gözler önüne serecek. ARM tabanlı tasarımlar için derleyicilerden simülatörlere, hipervizörlere, işletim sistemleri ve uygulama yazılımlarına kadar geniş bir 64 bit yazılım ekosistemi oluşturmak amacıyla sektör liderleriyle işbirliği yapan AMD, bu sayede web ve depolama veri merkezi ortamlarındaki büyük iş yüklerini ele almayı planlıyor. AMD Opteron A Serisi geliştirme platformunu destekleyecek yazılım ve araçlar arasında standart UEFI boot ve Red Hat sponsorluğunda topluluk tarafından geliştirilmiş Linux sürümü olan Fedora Projesi’ne dayalı bir Linux ortamı bulunuyor.

Yorum yazın