Amerikalılar GSM operatörüne hiç sadık değilmiş

Amerikalılar GSM operatörüne hiç sadık değilmiş

A.B.D’de cep telefonu kullanıcılarının GSM Operatörlerine olan sadakatlerini araştıran Xerox şirketi WDS, cep telefonu kullanıcılarının sadece yüzde 13’ünün operatörlerine sadık olduğunu, yüzde 36’sının ise operatörünü değiştirmeyi düşündüğünü saptadı. Operatöründen memnun olanların oranı ise yüzde 42 çıktı.

TR_Infographic-WDS-A-Xerox-Company-Wireless-Customer-Loyalty-Audit-US_v4Araştırma şirketi WDS’in  A.B.D’de gerçekleştirdiği GSM operatörlerine sadakat araştırmasına göre; cep telefonu kullanıcılarının sadece yüzde 13’ü operatörlerine sadık, yüzde 36’sı ise her an rakip bir operatöre gidebilir.

Cep telefonu kullanıcılarının yüzde 42’lik bir kısmının operatöründen memnun olduğu ve yüzde 39’luk bir oranın operatörünü başkalarına tavsiye ettiği saptandı. WDS’in yaptığı araştırma, gerçekten memnun olan kişiler arasında bile yüzde 19 oranında operatör değiştirmeyi düşünenlerin olduğunu gösteriyor.

Araştırmaya göre cep telefonu kullanıcılarının yüzde 71’i faturalarına yüzde 10’luk bir zam uygulanırsa operatörünü değiştirebileceğini söylerken, yüzde 15’i ise böyle bir durumda hiç tereddüt etmeden operatörlerini değiştireceğini belirtiyor. Kullanıcılar, uzun zamandır aynı operatörü kullanıyor olsa da, hizmet ve fiyatta bir olumsuzluk olduğunda operatörünü değiştirebileceğini söylüyor.

Rakip operatör yüzde 10’luk bir indirim teklifi ile gelirse ne yaparsınız sorusuna cep telefonu kullanıcılarının yüzde 70’i operatör değiştirmeyi düşünebileceklerini belirtirken, yüzde 17’si böyle bir teklifi kabul edip hemen operatörünü değiştirebileceğini söylüyor. Kendisine değer verildiğine inanmayan ya da operatörüne güvenmeyen kullanıcıların diğer kullanıcılara oranla gitme riski 2,5 kat daha fazla olarak görülüyor. Eğer müşteri, operatörün çağrı merkezi ile iletişim halindeyse gitme riski azalarak 1,6 kat oluyor.

Tagged with: ,

Yorum yazın