Android kullanıcıları Sailfish OS kurabilecek

Android kullanıcıları Sailfish OS kurabilecek

Adı kulağa ilginç gelen Sailfish adlı mobil işletim sistemini denemek ister misiniz? Bunun için 300 Avro ödeme yapıp Jolla adı verilen Sailfish OS işletim sistemli yegane telefonu almak zorunda değilsiniz. İşletim sisteminin yaygınlaşmasını isteyen geliştirici ekip, Android işletim sistemi içeren tüm cihazlara kurma imkanı veren özel bir paket geliştirdi. Henüz dağıtımda değil ama firmadan gelen açıklamaya göre yakında hazır olacak.

180110-sailfishos2

Firma CEO’su Tomi Pienimäki’nin Finlandiya’daki bir internet sitesine yaptığı açıklamaya bakılırsa sadece cihaz değil işletim sistemi alanında da faaliyet gösteren Jolla firması Android işletim sistemi içeren cihazlara kolayca kurulum desteği sağlayacak. Finlandiya’da mobil cihaz alıp farklı bir işletim sistemi kuran yok denecek kadar az ama örneğin Çin gibi ülkelerde bu uygulama hayli popüler.

Ucuz bir Android işletim sistemli telefon alanların neredeyse yarısı zaman içinde yeni sürüme terfi ediyor. Sailfish’in önündeki engellerden biri farklı tip donanıma sahip Android işletim sistemli cihazlarla uyumlu olarak çalışabilmesi. Firmanın işletim sistemini satıp para kazanmak gibi bir arzusu yok. Eski Nokia çalışanlarından oluşan ekip uygulama satışı ve reklam sisteminden gelir elde etmeyi umuyor. Bundan dolayı işletim sistemi ücretsiz olarak dağıtılacak.

Yorum yazın