Android Nokia geliyor

Android Nokia geliyor

Bir zamanların telefon devi Nokia, Google destekli Android mobil işletim sistemiyle çalışan akıllı cep telefonları satacak.

android-logo-33
W. S. Journal haberine göre, ikon Finlandiyalı cep telefonu üreticisi, Microsoft ile yaptığı 5.4 milyar avroluk anlaşmaya rağmen üzerinde çalıştığı ‘Normandy’ lakaplı bu telefona yeşil ışık verdi. Nokia’nın Android telefonunu bu ayın sonunda Barselona’da gerçekleşecek Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtacağı söyleniyor.

Önceleri hâkimi olduğu, gelişmekte olan piyasalardaki pazar payını Android ile güçlendirilmiş akıllı telefonlara büyük oranda kaybeden şirketin bu adımı kaçınılmaz olarak görülüyor. Telefon işlerini sattığı Microsoft’un Windows Phone mobil işletim sisteminin düşük güçteki aygıtlarda şimdilik çalışmaması da bir diğer neden olarak görülüyor.

‘Nokia X’ olarak da çağrılan Android telefonun, Google’ın Play Store uygulama mağazasını kullanması beklenmiyor. Bunun yerine, kullanıcılar uygulama indirmek için alternatif bir mağazaya yönlendirilecek ve Google’a ödenecek lisans ücretlerinin önüne geçilecek.

Nokia, üst seviyenin devleri olan Apple ve Samsung ile rekabetini Windows Phone’la sürdürmeye devam edecek.

Yorum yazın