Android’deki kamera uygulaması güncelleniyor

Android’deki kamera uygulaması güncelleniyor

Google’ın son nesil Android 4.4 KitKat işletim sistemini Nexus 5 ile tanıtmasından sonra ilk incelemeler geldi. Buna göre Android 4.4 ile kamera uygulaması hala ciddi ilerleme elde edebilmiş değil. Yeni gelen bilgilere göre Android mühendisleri bu aralar kamera uygulamasını baştan yaratmakla meşgul.  Yepyeni bir API üzerinde çalışan ekip sıkıştırılmamış ham RAW fotoğraf dosyalarına destek verecek ve yeni özellikler katacak.

Android-3.0-Camera-app

Yüz algılama, seri çekim gibi yenilikler de içerecek olan kamera uygulamasının izleri 11 Ekim tarihli kayıtlarda görülebiliyor. Google’a göre bu API henüz hazır değil. Aslında zamanında yetişmiş olsaydı Android 4.4 KitKat ile kullanıma girecekti. Yeterli donanıma sahip olan cihazlar kare başına kontrol ve yüksek FPS durumunda işlem öncesi parametre kontrolü gibi detaylara izin verecek. RAW sayesinde JPEG’e kıyasla daha net görüntüler saklanabilecek.

Profesyonel fotoğrafçıların tercih ettiği RAW dosyalarda olanaklar daha fazla ama boyut yüksek. Yüz algılama ile kafalar kare içinde gösterilecek, ağız ve gözler işaretlenecek. Tespit edilen her yüze ayrı bir kimlik numarası atanacak. Seri çekim modundaysa donanımın destek vermesi gerekecek. Ayrılabilir kameraya da destek var. Sony QX10 gibi kablosuz kamera eklentileri satışta. Acaba aksesuarı farklı cihazlarla eşleştirmek mümkün olacak mı?

Yorum yazın