Apple iPad Air maliyeti 274 dolar civarında

Apple iPad Air maliyeti 274 dolar civarında

Kısa süre önce ilan edilen ve ardından incelemelere konu olan Apple iPad Air’i parçalara ayıran iSuppli analiz sitesi parça bazında analiz yapmayı eksik etmedi. Apple’ın popüler tableti incelen gövdesi, iyileşen işlemcisiyle dikkat çekiyor. Analize göre Apple’ın iPad Air üretmek için gerçekleştirdiği parça masrafı toplam 274 dolar. Bu rakam, iPad 3′e kıyasla 42 dolar daha düşük.

ipad-air-components

Sadece parça maliyeti olduğundan işçilik, pazarlama, dağıtım ve vergi gibi masraflar dahil değil. 274 dolar olan Wi-Fi destekli 16 GB giriş modeli için satış fiyatı farkı 225 dolar gibi etkileyici bir değer. Üst modele çıkıldıkça aradaki fark daha da artıyor. En gelişmiş model olan 4G destekli ve 128 GB depolama alanlı iPad Air ise 361 dolara mal oluyor ama 929 dolara satılıyor.

Apple’ın iPhone ve iPad satışında yüzde 100′e varan kazanç elde ettiği ne zamandır biliniyor. iPad 3′den iyi olmasına rağmen fiyatın düşük olması şaşırtıcı. Her ne kadar yeni Apple A7 işlemciyle 64-bit desteği gelse de üretim maliyeti sadece 18 dolar ve önceki nesil A5 işlemci 18 ay önce 23 dolara üretiliyordu. LG ve Samsung üretimi Retina panelin 90 dolarlık maliyeti en yüksek kalem. Üstelik dokunmatik panel maliyetiyse 43 dolar.

Yorum yazın