Apple iPhone 5s fiyatı 1091 dolara ulaşabiliyor

Apple iPhone 5s fiyatı 1091 dolara ulaşabiliyor

Apple iPhone 5s çok iyi bir akıllı telefon olsa da diğer Apple ürünleri gibi fiyatı hayli yüksek. ABD’de genelde kullanıcılar 199 dolar ödeyip sözleşme imzalayarak satın alıyor ama sözleşmesiz fiyat bundan çok daha yüksek. 16 GB olan giriş seviyesi iPhone 5s için sözleşmesiz 707 dolar gibi yüksek bir bedel ödemek gerekiyor. Bu rakam yüksek olsa da sadece ABD’de geçerli ve diğer ülkelerde durum daha kötü.

1

Bazı Asya ve Avrupa ülkeleri aynı cihaz için sözleşmesiz satışta 1091 dolar ödemek zorunda kalabiliyor. ABD’de satış rekorları kısa da diğer ülkelerde bu derece popüler olmasını engelleyen faktör aşırı yüksek fiyatlar. MobileUnlocked sitesi ülkeler bazında iPhone 5s fiyat analizi yaptı. Örneğin üreticisi olan ve dünyanın en büyük mobil telefon pazarı olan Çin’de iPhone 5s için 867 dolar ödemek gerekiyor.

Bir diğer büyük market olan Hindistan için durum benzer ve fiyat 858 dolar. Rusya’da fiyat daha da artıyor ve 921 dolar üstüne çıkıyor. Apple iPhone 5s’in en pahalı olduğu yerlerse Orta Doğu ve Avrupa. Ürdün’de 1091 dolar olan fiyat rekor kırıyor. Büyük bir pazara sahip olan ülkemizdeyse ortalama fiyat 1063 dolar gibi kabul edilemez bir değer. Haritaya bakarak en pahalı olan ülkeleri koyu kırmızı renkte, en ucuz olan ülkeleri açık yeşil renkte tespit edebilirsiniz.

Yorum yazın