Apple’ın iPad Air etkinliğine dair her şey!

Apple’ın iPad Air etkinliğine dair her şey!

Dünya devi Apple merakla beklenen etkinliğini salı günü San Francisco’da gerçekleştirdi. iPad Air’dan Retina ekran MacBook Pro’ya kadar birçok yeni nesil ürününü görücüye çıkaran şirket, teknolojiseverleri hayal kırıklığına uğratmadı.

Apple-iPad-5-Event-Tim-Cook-009-630x354

Apple, dün San Francisco’da düzenlediği etkinlikte pek çok yeni ürün tanıttı. Şirket, yeni iPad Air ve Retina ekranlı iPad miniden tutun Mac’e gelen yeniliklere kadar doksan dakikalık etkinliğe pek çok bilgi sığdırmayı başardı.

Sizin için etkinlikte paylaşılan can alıcı haberleri bir araya getirdik. Hazırsanız başlıyoruz!

Söylentiler doğruymuş. Apple gerçekten de son model iPad Air ile tam ölçekli iPad’ini inceltmiş oldu.

Yeni iPad Air yalnızca 7.5 mm kalınlığa sahip yani iPad 4′ten %20 daha ince. Ağırlığı ise 1 pound (yaklaşık 450 gram). Dahası, aynı boyut ekrana rağmen, küçük bir iPad miniyi andıran daha ince çerçevesi sayesinde hacminden %43 tasarruf ediyor.

iPad Air, yeni 64 bitlik A7 yonga seti (chipset) -iPhone 5S’te kullanılan işlemci- ile güçlendirilmiş. Apple’ göre, Air’ın grafikleri bir önceki iPad’den iki kat daha kaliteli ve 2010 çıkışlı orijinal iPad’den sürpriz şekilde 72 kat daha iyi. Ayrıca, iPhone 5S’te olduğu gibi yeni M7 hareket işlemcisi kullanılmış.

Yeni iPad, 802.11a/b/g/n ‘i desteklediği gibi 5 megapiksel arka kamera ve daha iyi FaceTime HD ön kameraya sahip. Batarya ömrü ise on saat.

iPad Air’ın 16 GB’lık sadece Wi-Fi’lı modeli 499 dolar, 16 GB LTE modeli ise 629 dolarlık etiketiyle 1 Kasım’da satışa sunulacak. iPad 2′nin satışı ise 399 dolardan devam edecek.

Retina Ekranlı iPad Mini

iPad Air’a ek olarak Apple, iPad mini ailesine de yeni bir üye ekledi: Retina ekranlı iPad mini.

9.7 inçlik iPad Air’ın 2048 x 1536 çözünürlüğünü gururla taşıyan 7.9 inçlik Retina ekranlı iPad mini, orijinal iPad mini’nin ince yapısını koruyor.

iPad Air ve iPhone 5S gibi 64 bit A7 çipi ile güçlendirilmiş olan mini, fiziksel boyutunu saymazsak, genel hatlarıyla aynı. Cihaz aynı Wi-Fi, Bluetooth ve kamera desteği ile yeni M7 sensörüne sahip.

16 GB’lık tabletlerine 399 dolar değer biçen Retina’lı iPad mini, kasımdan itibaren alıcısıyla buluşacak. Retina’sız orijinal iPad mini ise 299 dolardan başlayan fiyatlarla satmaya devam edecek.

Mac’e Gelen Yenilikler
iPad Air ve Retina Ekran iPad Mini dikkatleri üzerine çekse de etkinliğin asıl göz bebeği Mac’ti.

OS X Mavericks ile önceden gördüklerimize ek olarak Apple; Retina ekranlı yeni MacBook Prolar, yeni Mac Pro ve Mavericks ile iOS 7′nin iLife ve iWork’üne getirdiği bir takım yenilikleri bizlerle paylaştı.

OS X Mavericks Bugün Ücretsiz Olarak İndirilmeye Hazır

mavericks-icon-300x168

En büyük süprizlerden biri OS X Mavericks’in tüm Mac kullanıcıları için ücretsiz olması. Mountain Lion ya da OS X Snow Leopard kullanıyor olsanız bile bir üst versiyonu Mac App Store’dan indirebilirsiniz.

Retina Ekran’lı MacBook

retina-macbook-pro-635x357

Apple, zaten mükemmel olan Retina ekran MacBook Pro’ya donanım açısından yeni özellikler ekledi ve fiyatını düşürdü. 13 inçlik modele şimdi yalnızca 1,299 dolardan (geçen yıl 1,499 dolardı), 15 inçlik modele ise 1,999 dolardan (2,1990′dan düştü) başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün. Yeni cihazlar daha ince olmalarının yanı sıra Thunderbolt 2′yi destekliyor ve Intel’in en iyi entegre grafiklerini bulunduruyorlar.

iLife ve iWork’e Önemli Güncellemeler

iwork-mba-ip5s-ipad-300x168

Apple sadece Mavericks’i ücretsiz yapmakla kalmıyor, iLife ve iWork’ü tüm yeni Mac ve iOS alıcılarına ücretsiz veriyor.

iMovie, iPhoto ve GarageBand içeren iLife artık hem iOS hem de OS X Mavericks’te yeni bir görünüm ve havaya sahip.

GarageBand bir defada 32 parçaya kadar kayıt yapabiliyor ve iCloud ile senkronize oluyor, bu sayede bir şarkıya Mac’iniz ya da iPad’inizde başlayıp başka bir cihazda bitirebiliyorsunuz. iPhoto’nun en iyi özelliklerinden biri olan fotoğraf albümleri de iOS’te yerini alacak.

iWork’e gelince, Apple nihayet ofis sistemine biraz ilgi gösterdi, cihazlarda iCloud’u kullanarak sorunsuzca çalışması için onu güncelledi ve Keynote, Pages ve Numbers uygulamalarını yeni özelliklerle donattı. iCloud için iWork de şimdi bütün kullanıcıların hizmetinde.

1 yorum

  1. zeynep cümbüş

    LG Tabletlerinden geri kalır bi yanı yok ki.

Yorum yazın