Asus P9X79 Pro

Asus P9X79 Pro

Firmanın Intel X79 yonga setli anakartları arasında orta sıralarda bulunuyor.

Intel’in yeni nesil LGA 2011 yapısındaki Core i7 işlemcilerine destek veren Asus P9X79 Pro, üst seviye performansı hedefleyen ancak uç düzey özellikler için daha fazla para harcamak istemeyenler için ideal seçimlerden birisi. Anakartta işlemcinin sağına ve soluna yerleştirilen dörder adet DDR3 bellek yuvaları sayesinde 64 GB’a kadar belleğin çalıştırılabilmesi mümkün olabiliyor. Desteklenen resmi hız 1866 MHz olsa da overclock yardımıyla 2400 MHz ve üstünü görebileceğinizi belirtelim.

Üzerinde birden fazla grafik kartı içeren sistemlerin kurulabilmesi için tam dört adet PCI Express x16 yapısında yuva bulunduran anakartta lacivert renkli yuvalar x16 hıza destek veriyor, açık mavi olanlardaysa lehimleme gereği x8’in üzerine çıkılamıyor. Tüm grafik kartı arabirimleri daha fazla bant genişliği sunan üçüncü nesli destekliyor. Öte yandan, diğer donanımlar için de iki adet PCI Express x1 arabirimi ihmal edilmemiş.

Her zamanki gibi oldukça performanslı ve dikkat çekici soğutuculara yer veren Asus P9X79 Pro, zengin özelliklerle öne çıkmayı başarıyor. DIGI+ güç kontrolcüsü ile işlemci ve bellekler için çok daha hassas voltaj ayarları yapılabiliyor. Böylece overclock ve bellek ayarlarında çok daha üst noktalara kararlı bir şekilde çıkabilmek mümkün. Asus’a özgü SSD Caching teknolojisiyle bilgisayarınızı bir tıkla üç kata kadar hızlandırabilirsiniz. Bu özellik sayesinde sıklıkla ulaşılan veriler SSD içinde saklanarak bilgisayar başında bekleme süreniz en az değere indiriliyor. USB BIOS Flashback de Asus’a özgü bir başka güzel özellik. UEFI BIOS’u, tümleşik Bluetooth 2.1 modülü, hızlandırılmış USB 3.0 arabirimleri ve dahasıyla Asus P9X79 Pro’nun uzun bir süre boyunca keyifle kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Yorum yazın