Bakterilere karşı mücadeleye bulut bilişim desteği

Bakterilere karşı mücadeleye bulut bilişim desteği

Hastalıklara karşı yeni antibiyotikler geliştirmek üzere yürütülen araştırmalarda bulut bilgi işlem teknolojisi kullanılarak çok daha kısa sürede sonuca ulaşan ve yüksek kapasiteli çalışma fırsatları yaratılıyor.

IBM, ETH Zurich Üniversitesi ve yeni girişimci, yüksek performanslı bir bulut bilişim şirketi olan CloudBroker işbirliğinde yürütülen yeni antibiyotik geliştirilmesi sürecinde bulut bilişimden faydalanmanın ciddi ölçüde zaman kazandırdığı gözlemlendi.

Dünya Sağlık Örgütü antimikrobiyallere dirençli patojenlerin sayısının hızla arttığını ve tüberküloz ve sıtma gibi hastalıklar ile enfeksiyonlardan kaynaklanan çocuk ve anne ölümlerinin tedavisi için bir tehdit oluştuğunu dile getiriyor. Dolayısıyla, yeni antibiyotiklere acilen gereksinim duyulurken, ETH Zurich Üniversitesi Moleküler Sistemler Biyolojisi Enstitüsü’ndeki araştırmacıların, yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi açısından önem taşıyan bu sanal deneyinde insanlar için tehlikeli olan streptokok bakterisinin belirli proteinlerinin yapılarına dair yeni bulgular elde edildi. Bakteriyel proteinler, bakterinin insanlar açısından ne kadar ciddi bir tehlike olduğunu belirledikleri için özellikle önem taşıyor. Öldürücü, virulans faktörler diye adlandırılan proteinleri bloke eden ilaçlar, tehlikeli patojenleri zararsız bakterilere dönüştürebiliyor.

Üç boyutlu şekilleriyle karşımıza çıkan bu proteinlerin yapılarının ve işlevlerinin hesaplanması, çok yüksek bilgi işlem kapasiteleri gerektiriyor. Her bir protein için neredeyse sınırsız sayıda yapı olasılığı mevcutken, bunların ancak çok azı doğada karşımıza çıkıyor. Bu deneyde ETH Zurich Moleküler Sistemler Biyolojisi Enstitüsü’ndeki araştırma ekibinin deneyleri için belirledikleri 249 potansiyel öldürücü faktörün hangilerinin en tehlikeli olduğunu ve işlevlerini nasıl gerçekleştirdiklerini anlamaları için 3 boyutlu modellere gereksinimleri vardı.

CloudBroker ve IBM’in deneyi yürüten ekibe sundukları çözümün 2.3 milyon 3 boyutlu modelin hesaplanması isteniyordu. Deney IBM’in Toronto’daki bulut bilgi işlem merkezinde bulunan bir ortak özel bulut üzerinde gerçekleştirildi. Ortak özel bulut ortamında, talep edilen bilgi işlem kapasitesi karşı tarafa sağlanırken bu işlem için gereken sunucular müşteriye özel tahsis edilmez. Öte yandan, sunucular müşteriye özel tahsis edilmese de verilere erişim kesin olarak kontrol altında tutulur ve sadece yetkili kişilere erişim izni tanınır.

Yüksek hız kapasitesinin yanı sıra bulut bilgi işlem modelinin bir başka avantajı da BT altyapısına sahip olmadan veya bu altyapıları yönetmeden araştırma merkezlerinin kısa zaman aralıklarında çok yüksek kapasiteli bilgi işlem gereksinimlerine cevap veriyor olması. IBM’in Akıllı Bulut Kurumsal Hizmet çözümü ETH Zurich Üniversitesi’ndeki araştırmacı ekibe 1.000 paralel işlemci üzerinde yaklaşık 250.000 bilgi işlem saatlik bir erişimi sundu. Bulut bilgi işlem üzerindeki bir süper bilgisayar sadece birkaç saat içinde deney için kullanıma hazır hale getirildi. Bulut bilgi işlem kullanılmadan birkaç ay sürebilecek bu deneyin sonuçları yalnızca iki hafta içinde elde edilebildi.

Bugüne kadar binlerce müşterinin bulut modellerini benimsemesine yardımcı olan IBM her gün milyonlarca bulut tabanlı işlem yönetiyor. Bankacılık, iletişim, sağlık hizmetleri ve devlet gibi pek çok farklı alandaki müşterilerinin kendi bulut ortamlarını kurmalarına veya yüksek güvenlikle IBM bulut tabanlı iş ve altyapı hizmetlerine bağlanmalarına destek oluyor.

IBM’in bulut çözümleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen www.ibm.com/smartcloud adresini ziyaret edin.

Yorum yazın