Beats ile HTC’nin iş ortaklığı sona erdi

Beats ile HTC’nin iş ortaklığı sona erdi

Satışları sürekli düşüşte olan ve beklediği kadar kazanç elde edemeyen Tayvan merkezli HTC’ye bir darbe de eski iş ortağı Beats’ten geldi. Ürünlerine fark katmak için ses teknolojileri ve ürünler geliştiren Beats Elecetronics ile işbirliği yapmış olan HTC’nin yolları ayıracağı dedikodusu geçen ay ortaya çıkmıştı. Herhangi bir sebep bilinmese de Beats’in bir diğer mobil üreticiyle el sıkışmak için hazırlık yaptığı iddia ediliyordu.

htc-sensation-xe-with-beats-audio

HTC’nin sahip olduğu yüzde 25′lik Beats hisseleri, 265 milyon dolar ödemeyle Beats firmasına geri döndü ve böylece ortaklık sona erdi. HTC’nin bu sayede gelir elde ettiği ortada ama fark katan avantajlı teknolojileri kullanamaz hale gelecek. 2011 yılında atağa geçen HTC, Beats Electronics’in yüzde 50.1 hissesini almak için ödeme yapmıştı.

2012 yılında Beats kurucuları Jimmy Iovine ve Dr. Dre bu hisselerin yarısını geri almıştı. One modeli ilgi görse de diğer modelleri satmayan HTC’nin aksine Beats sürekli ilerleme gösterdi ve satışları arttı. Daha da popüler hale gelen, kulaklıkları her yanı saran Beats’in online müzik servisi üzerinde çalıştığı söyleniyor. HTC açıklamasına göre ortaklık bitmiş olsa da belirli modellerde Beats kulaklık hediyesi devam edecek.

Tagged with: , ,

Yorum yazın