Beelink Mini MX III TV Box İle 4K Keyfi

Beelink Mini MX III TV Box İle 4K Keyfi

Medya dünyası senelerden beri sürekli bir değişim içinde. Seneler önce VCD ile başlayan ev sineması keyfi ardından DVD ve DivX olarak popülerliğini sürdürdü. Bu ilerlemelerin getirisi olarak hem görüntü kalitesi yani çözünürlük arttı, hem de dosya boyutu azaldı. Son olaraksa Blu-ray medyalarla MP4 dosyalarıyla HD ve Full HD vazgeçilmez hale geldi. Cep telefonlarının bile artık Full HD ötesi ekranlar sunduğu günümüzde ev sinemalarında Ultra HD yani 4K dönemi şaşırtıcı değil. Buna destek veren çok sayıda LCD monitör ve TV var. Blu-ray yeterli gelmediğinden YouTube ya da uydu yayını gibi kanallardan destek almak gerekiyor. Bu tür içerikleri internet üzerinden temin edenler içinse en iyi çözüm TV Box alıcıları. VCD çalarlar zamanından beri bu tür cihazlara özel yongalar geliştiren ABD merkezli AMlogic firması bu ilerlemelere uygun olarak ARM mimarili ve Mali-450 GPU içeren S8 serisi yongaları geliştirmiş ve 4K desteği eklemişti. Firmanın son serisi S9 ile 64-bit işlemci geçişi de gerçekleşiyor. Amlogic S905 adı verilen yongada 2 GHz’e kadar çıkabilen dört tane 2 GHz hızında ARM Cortex-A53 çekirdeği ve 4K video gösterebilen beş çekirdekli Mali-450MP GPU var.

1459932606881619

Bu yongadan güç alan Beelink Mini MX TV Box beğeni görmüştü. Son olaraksa Beelink Mini MX III TV Box modelinin satışa sunulacağını öğrendik. Yeni versiyonda daha fazla bellek ve depolama alanı gibi ilerlemeler var. Aslına bakılırsa basit anlamda ekranı olmayan bir Android esaslı akıllı telefon bile diyebiliriz. 64-bit dört çekirdekli işlemci ve beş çekirdekli Mali-450MP GPU içeren Beelink Mini MX III TV Box’ın iddiası her türlü medyaya destek veriyor olması. Önemli olan nokta, 10-bit 4K videoları da akıcı biçimde çözebilmesi ve HDMI 2.0 portu üzerinden 60 fps akıcılığında TV ya da LCD monitörlere sunabiliyor olması. Bilindiği gibi bu tür yüksek çözünürlüklü videolar H.264 yerine H.265 ile sıkıştırılıyor ve oynatıcının güçlü olması gerekiyor. Cihazın temelinde Amlogic S905 SoC dışında 2 GB RAM ve 16 GB depolama alanı yer alıyor. Ayrıca 32 GB’a kadar microSD kartlarla depolama alanı arttırılabiliyor. Zaten depolama alanı sıkıntısı yaşanmıyor çünkü arka kısımda 10/100/1000 Mbps kablolu ağ bağlantısı ve gövde içinde 2.4 GHz 802.11n kablosuz ağ özelliği de var. Bu yolla AirPlay, DLNA, Miracast desteği veriliyor.

1459911705348643

Kullanıcılar yönetim için kutudan çıkan kızılötesi uzaktan kumandayı kullanabiliyor ama daha iyi kontrol için Bluetooth 4.0 üzerinden bağlanan klavye ve fareleri ya da cihazdaki çift USB portuna ekledikleri modüller diğer kablosuz fare ve klavyeleri kullanabiliyor. Sevindirici olan durum, Android 5.1.1 esaslı işletim sistemine yer veriliyor olması. Açıklamaya göre OTA yoluyla yani otomatik olarak güncellemeler alabiliyor. Kodi (eski adıyla XBMC) medya merkezi yüklü gelen cihaza basit biçimde Google Play Store üzerinden istenen uygulamalar yüklenebiliyor. Fotoğraf izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak ve çok daha fazlası mümkün. 96 x 96 x 16 mm boyutlu cihaz az yer kaplıyor, sadece 178 gram geliyor. Birlikte gelen güç adaptörüyle kullanılan Beelink Mini MX III TV Box fan gürültüsüne izin vermiyor. Normalde 50 dolara satılması beklenen cihazın şu anda GBMXI özel kuponuyla 43.85 dolar gibi hayli cazip bir fiyata Gearbest sitesi üzerinden alınabileceğini görüyoruz.

İndirim kuponu: GBMXI (50 yerine 43.85 dolar)

Satış adresiwww.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_349815.html

Yorum yazın