Bill Gates’in yönetim kurulundan çekilmesi isteniyor

Bill Gates’in yönetim kurulundan çekilmesi isteniyor

Microsoft şu sıralar CEO görevinden ayrılan Steve Ballmer’ın yerine geçecek birini arıyor. Nokia’nın satın alınmasından sonra istifa eden Stephen Elop seçilir mi hep birlikte göreceğiz ama yönetim kurulunu meşgul eden bir diğer mesele var. Yeni CEO’nun aynı yolda gitmesi, riskler almaması isteniyor. Acaba firmanın karar mekanizmasında sorunun sebebi Bill Gates olabilir mi?

Bill-Gates_2012907b

Yatırımcılara göre Bill Gates artık geri çekilmeli. En büyük paya sahip 20 yatırımcıdan üçü Bill Gates’inyönetim kurulundaki görevinden ayrılmasını istedi. Çünkü Bill Gates’ten ötürü Microsoft’un yeni stratejiler geliştiremediği düşünülüyor. Ayrıca kim CEO olursa olsun Bill Gates’in gölgesinde kalıyor ve sözünü dinliyor. Ayrıca başka işlerle uğraştığı için zaten firmaya yeterince odaklanamıyor olabilir.

Yönetim kurulundaki diğer isimlerin ne düşündüğü bilinmiyor. Bu üç yatırımcıya katılıyor olabilirler. Ancak sadece yüzde 5 oranında paya sahip olan bu üç büyük yatırımcının yaptırımı yok. Bill Gates ise tek başına yüzde 4.5 payla en güçlü yatırımcı. Firma ilk kez borsaya açıldığında Gates’in payı yüzde 45 idi ve zamanla onda birine kadar indi.

Tagged with: , , ,

Yorum yazın