BitTorrent’ten güvenli sohbet uygulaması atağı

BitTorrent’ten güvenli sohbet uygulaması atağı

NSA tarafından gerçekleştirilen dijital takipten sonra kullanıcılar e-posta, bulut depolama, sosyal ağlar ve sohbet gibi sık kullanılan online servislerde güvenli çözümler aramaya başladılar. Örneğin Mega bulut depolama servisini ilginç projeleri var. McAfee geliştiricisi John McAfee ise 100 dolarlık bir cihaz geliştirip güvenli bağlantı imkanı vermek istiyor. Torrent ağında dosya paylaşımı geliştiren BitTorrent Labs ise sohbet için güvenli bir çözüm geliştirdi.

bittorent-chat

Veri aktarımını merkezi olmaktan çıkaran Torrent prensibini esas alan BitTorrent Chat adlı sohbet uygulaması Alpha aşamasında yani henüz Beta bile değil. Sadece belirli kullanıcılara deneme için sunulan ilk sürümü görmek isteyenler BitTorrent Chat sayfasına gidip davetiye için istek kaydı yapabilir. Ardından gerekli uygulamayı indirip deneme şansı bulabilirsiniz. Sistemin çalışma şekli Torrent ağlarını andırıyor ama henüz herhangi bir detay verilmiş değil.

Bilgileri depolayan merkezi bir sunucu yok ama BitTorrent Sync bulut depolama uygulaması gibi işliyorsa ilgi görebilir. Elbette şu anda popüler olan mesajlaşma ağlarına destek verilmesi şart. Açıklamaya göre buna özel çözüm hazırlandı ve ayrıca SIP standartlarıyla da uyumlu. Windows, Mac ya da Linux platformlarına özel sürümlerin olması bekleniyor. Ayrıca mobil işletim sistemlerini de desteklemesi olası. Belki de güvenlik için mesajlaşma geçmişi asla saklanmayacak. NSA’dan arka kapı bırakılması için istek gelirse ne yanıt verecekleri merak konusu.

Yorum yazın