BlackBerry Live ve yeni cihazlar iptal edildi

BlackBerry Live ve yeni cihazlar iptal edildi

Şaşırtıcı olmayan biçimde BlackBerry’den senede bir düzenlediği BlackBerry Live adındaki konferansla ilgili iptal açıklaması geldi. Son derece zorlu günler geçiren ve zarar edip sürekli satışları düşen firmanın olumlu sinyaller için yönetim değişikliğine gittiğini ve satış yerine yatırımcıyla anlaşmayı tercih ettiğini görmüştük. Buna rağmen son çeyrekte de olumlu tablo sergilemeyen firma istemese de konferansı iptal etti.

blackberry-jam-americas
BlackBerry Live 2014 yerine sene boyunca yeri geldiğinde ufak boyutlu etkinlikler olacak. 2002′den beri devam eden bu etkinliğin sonuncusunda giriş seviyesi BlackBerry Q5 modeli ilan edilmişti. Beklenenden kötü biçimde son çeyrekte 4.4 milyar dolar zarar eden firma aynı dönemde sadece 1.9 milyon telefon satabildi. Bir önceki çeyrekteyse 3.7 milyon cihaz satılmıştı yani yarı yarıya düşüş var.

Yeni atanan CEO John Chen’e göre firmayı ayakta tutma planları sürüyor. Konferans dışında firmanın 2014′te sunacağı iki telefon da gün ışığı göremeden iptal edildi. Geliştirme aşamasında olan bu iki cihaz, elde kalan stokların eritilememesi nedeniyle gerçeğe dönüşmedi. Kod adları Café ve Kopi olan telefonlar giriş seviyesine yönelik olacaktı. Firmanın acil biçimde zararları azaltması gerekiyor.

Yorum yazın