Chrome uygulamaları mobile geliyor

Chrome uygulamaları mobile geliyor

Google’ın akıllı telefonlar ve tabletlere özel Android işletim sistemini bir noktadan sonra Chromebook dizüstü bilgisayarlara özel Chrome OS ile birleştirmesi olası. Bu yönde bir açıklama gelmedi ama son gelişmelere bakılırsa Chrome’a özel uygulamaların mobil versiyonları çok yakın. Böylece Chrome uygulamalarını Android ve iOS işletim sistemli cihazlar kurup kullanabilecek.

google-io-2013-chrome-android-devices-3454_610x395

Burada asıl ilgi çeken durum, yazılım geliştiricilerin hazırladıkları uygulamaların aynı anda Android ve iOS ile çalıştırılabilir hale gelecek olması. 2014 yılıyla birlikte web tabanlı olan Chrome uygulamaları aynı anda çok sayıda tablette ve akıllı telefonda çalışabilir olacak. Mobil Chrome uygulamaları denen yeni nesil uygulamalara ait ilk Beta’nın Ocak ayında sunulması bekleniyor. Daha önceden offline kullanım desteği elde eden Chrome uygulamaları daha da ilgi çekici olacak.

Yeni nesil uygulamalar sisteme olan erişim izniyle USB portları ve Bluetooth gibi özelliklere erişebilecek, kamerayı kullanabilecek ve yazıcıdan çıktı alabilecek. Şu anda yazılım geliştiricilerin kullanabileceği kıvama geldi ama son kullanıcılara sunulmasına zaman var. Chrome uygulamalarının tabanında yer alan HTML5 sayesinde uygulamalar ve geliştiricileri daha fazla avantaj elde edecek. 8 milyon web uygulaması geliştiricisi az bir eforla Android dünyasına erişebilir olacak.

Yorum yazın