Çocuklar için teknoloji yaz kampı “KampÜS”, Şile’de açılıyor

Çocuklar için teknoloji yaz kampı “KampÜS”, Şile’de açılıyor

KampÜS 9-16 yaş grubundaki kampçılar için bir hafta sürecek, teknoloji çalışmalarının, spor ve eğlence aktivitelerinin dengeli bir bileşiminden oluşan eğlenceli bir program sunuyor. Katılımcılar kamp süresi boyunca Scratch ile Programlamayla Tanışma, Android ile Programlama ve Robotik dallarından seçecekleri birinde projeler üreterek güncel teknolojileri uygulayarak, tanıyıp, öğrenecekler.

msw_image1 Temmuz’da başlayıp 7 ayrı dönem devam edecek kamp teknoloji ve spor aktivitelerini buluşturacak içeriğe sahip. Serdar Kılıç liderliğinde şekillendirilen okçuluk, tırmanma, kampçılık gibi doğa sporları, takım oyunları, liderlik çalışmaları ve eğlenceli grup aktiviteleri ise teknoloji çalışmalarının yanında kampa ayrı bir renk katacak.

Kampın hedefi çocukları ve gençleri teknolojinin tüketicisi veya esiri olma durumundan kurtarıp, teknolojiyi kullanarak özgün fikirlerini, hayallerindeki projeleri hayata geçirebilmelerine imkan sunan araçlarla tanıştırmak olarak lanse ediliyor.

Kamp katılımcıları bir hafta süreyle seçecekleri üç daldan birisinde teknoloji projeleri gerçekleştirecekler:

Scratch ile Programlamayla Tanışma                                                     

Kampın bu dalındaki katılımcılar MIT (Massachusetts Institute of Technology) Media Lab tarafından geliştirilmiş olan Scratch platformuyla programlama ile tanışacaklar. Scratch küçük çocukların programlama ile tanışmalarını sağlarken aynı zamanda programlamanın arkasında yatan mantık ve problem çözme metotlarını görmelerini ve eğlenceli projeler, deneyler yaparak bilgi ve deneyim kazanabilmelerini hedefliyor.

Android App ile Programlama

Kampın bu dalı daha önceden hiç bilgisi ve deneyimi olmayanların bile mobil cihazlarda çalışan oyunlar, uygulamalar geliştirebilmesine imkan verecek MIT App Inventor platformu sayesinde bilgisayar programlamaya hızlı bir başlangıç yapmalarını hedefliyor. Bu metotla programlama ile tanışan kullanıcılar aynı zamanda proje geliştirmeyi, matematik ve bilgisayar bilgilerini problemleri çözmek için kullanmayı, fikirlerini bilgisayar yoluyla paylaşmayı da öğrenecekler.

Robotik

Robotik grubu katılımcıları tasarladıkları farklı robotları Lego NXT kitleriyle mekanik olarak oluşturup, daha sonra da programlayarak istedikleri şekilde hareket etmelerini ve çevreyle etkileşim içine girebilmelerini sağlayabilecekler. Katılımcılar projelerini gerçekleştirirken mekanik, matematik, mantık bilgilerini kullanacaklar ve robotların nasıl çalıştıklarını keşfedecekler.

İstanbul Şile’de bulunan Işık Üniversitesinde gerçekleşecek kampla ilgili bilgi almak için www.kamp-us.com adresi ziyaret edilebilir.

Yorum yazın