e-devlet kapısı sigortalılara açılıyor

e-devlet kapısı sigortalılara açılıyor

e-Devlet Kapısı Entegrasyonu kapsamında vatandaşlar artık Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde bulunan sigorta bilgilerini sorgulayabilecek. TÜRKSAT ile imzalanan protokol doğrultusunda ilk etapta yürürlükteki 13,5 milyon ve geçmiş yıllara ait 150 milyon trafik poliçe bilgileri sorgulamaya açılıyor. 

turkiye.gov_.tr_Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ile TÜRKSAT işbirliğiyle hayata geçirilen e-Devlet Kapısına Hizmet Entegrasyonu ile ilgili basın toplantısı 14 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. İmzalanan protokol doğrultusunda ilk etapta 2003 yılı başından bu yana elektronik ortamda tutulan tüm trafik sigortası kayıtlarının e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulanmasına olanak sağlanıyor.

Plaka numarasının girilmesi yeterli olacak

Başvuru sahiplerinin ilk etapta trafik poliçe bilgilerini görüntüleyebilmesine imkân sağlayan bu hizmet sayesinde vatandaşlar hangi şirketten ne zaman poliçe yaptırıldığını, poliçenin hangi tarih aralığında yürürlükte olduğunu, araç bilgilerini, teminat bilgilerini, indirim ve sürprim oranlarını görebilecek.

Trafik poliçe sorgulamasının ardından, tıbbi kötü uygulama, tehlikeli maddeler, tüpgaz poliçe ve hasar sorgulaması ile zorunlu olmayan sağlık poliçeleri, hayat poliçeleri, kasko poliçe ve hasar bilgilerinin de sorgulaması uygulamaya dahil edilecek.

 

Tagged with:

Yorum yazın