Ekran dokunuşları gerçek oluyor

Ekran dokunuşları gerçek oluyor

Dokunmatik ekranınızdaki nesneye sadece dokunmakla kalmayıp onu somut olarak hissetseniz nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? Aslına bakarsanız o günler çok uzakta değil zira bu, tam da Disney Research’ün üzerinde çalıştığı yeni teknoloji.

touch-screen-635x422

Bazılarımız Disney Reseach ismini duyduklarında ilk tahminleri kendini daha iyi efektler geliştirmeye adamış bir laboratuvar oluyor. Oysa laboratuvarın yeni geliştirmesi, görüntülenen 3D resimlere elle tutulur, somut bir dokunsal dönüt ekleyerek dokunmatik ekranları kullanış şeklimizi kökünden değiştirebilir.

Aşağıdaki yeni videoda Disney Research, “dokunmatik yüzeylerde 3D gerçekçi dokunuş özellikleri verme” diye adlandırdığı süreci gözler önüne seriyor. Araştırmacılar, proje için, elektro titreşim esaslı bir ekran ve ekranda gösterilen nesnelerin dokularını insan elinin hissetmesine olanak tanıyan, kurum içinde geliştirilmiş yeni bir algoritma kullanmış.

Bu gerçekçi dokunuş sistemi harita topografyaları, hayvanlar ve üç boyutlu hale getirilmiş her nesnede çalışabiliyor. Araştırmacılar, bulgularını haftanın sonlarına doğru İskoçya’daki Kullanıcı Arayüz Yazılımı ve Teknolojisi Üzerine ACM Sempozyumu’nda tanıtmayı planlıyor.

Yorum yazın