Robot meraklıları Nisan’da İTÜRO’da buluşacak

Robot meraklıları Nisan’da İTÜRO’da buluşacak

Türkiye’nin robotik alandaki en prestijli organizasyonlarından olan İTÜRO, robotik meraklılarını 10. kez bir araya getirmeye hazırlanıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü’nün (OTOKON) düzenlediği İTÜ Robot Olimpiyatları bu yıl 8-9-10 Nisan 2016’da İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Bu yıl yine her seviyeden yarışmacılarını ağırlamaya hazırlanan İTÜRO’nun 10 kategorisi şunlar olacak:

 1. Çizgi İzleyen: Bu kategoride robotların beyaz üstüne siyah veya siyah üstüne beyaz çizgiyi takip edip kontrol noktalarından geçerek yarışmayı en kısa sürede tamamlanması beklenmektedir.
 2. Mikro Sumo: Bu kategoride belli boyutlarda olan iki robottan birinin diğerini dohyo adı verilen pistten 35 saniye içinde pistin dışına çıkarması beklenmektedir.
 3. Yangın Söndüren: Bu kategoride belli boyutlardaki robotun duvarlarının kesişim yerlerine yerleştirilen 5 mumu söndürmesi beklenmektedir.
 4. Labirent: Bu kategoride robotun belirlenen bölgede dolanıp en kısa çıkış yolunu bulması ve çıkması beklenmektedir.
 5. Merdiven Çıkan: Bu kategoride robotun merdiven basamaklarını çıkıp inmesi beklenmektedir.
 6. Kendini Dengeleyen: Bu kategoride robotun iki tekerlek üstünde kendini dengeleyip hakemin uyguladığı tepkilerden sonra tekrar eski haline gelmesi beklenmektedir.
 7. Senaryo (İnşaat): Bu kategoride robotun önceden belirlenmiş bloklarla yapılan şekli bir bölgeye blokları taşıyarak yapması beklenmektedir.
 8. Basketbol: Bu kategoride robotlardan istenen, karşılarına gelen potaları algılayıp ona göre basket atmalarıdır. Başarı kriteri ise en az bir topun potaya sokulmasıdır.
 9. Renk Seçen: Bu kategoride robotun belli sayı ve renkteki küpleri aynı renkte olan bölgelere yerleştirmesi beklenmektedir.
 10. Serbest Kategori: Bu kategoride yarışmacılar kendi projelerini sergileyip jürilerden en yüksek puanı almayı hedeflemektedir.

Yetkin isimler İTÜRO oturumlarında

Katılımcılara yeni bir bakış açısı kazandırma hedefi doğrultusunda, yurtiçi ve yurtdışından gelen, alanında uzman akademisyen ve sanayi temsilcileri, üç gün boyunca yarışmalarla eşzamanlı düzenlenecek panel, seminer ve workshop’larda robotik ve kontrol alanındaki gelişmeleri katılımcılar ile paylaşacak.

 • Prof. Dr. Fazlı Can
  Bilkent Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Fazlı Can “Machine Learning” paneli ile etkinlikte olacak.
 • Doç. Dr. Duygun Erol Barkana
  Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkan Yardımcısı olan Sayın Barkana “Rehabilitasyon ve Medikal Robotlar” semineri ile etkinlikte olacak
 • Yrd. Doç. Dr. Savaş Dilibal
  Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü  olan Sayın Dilibal “Endüstriyel Robotların Geleceği Ve Akıllı Gripper Uygulamaları” semineri ile etkinlikte olacak.

Yarışma kategorileri, kurallar ve kayıt süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi için: www.ituro.itu.edu.tr

ITURO

2 yorum

 1. giriş herkese açık mı davetiye falan almak gerekiyor mu?

 2. Berk

  Herkese açık mestan eğer yarışmak istiyorsan internet sitesinden kayıt ol

Yorum yazın