Üniversiteliler için Siber Güvenlik Kış Kampı başlıyor

Üniversiteliler için Siber Güvenlik Kış Kampı başlıyor

BGA – Bilgi Güvenliği Akademisi, “siber güvenlik” alanında kariyer yapmak isteyen üniversite öğrencilerini 7-14 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek Siber Güvenlik Kış Kampı’na davet ediyor.

Uzmanların öngörülerine göre 2020 yılına kadar dünya genelinde bir milyondan fazla siber güvenlik uzmanına ihtiyaç duyulacak. Türkiye’de ise bu ihtiyacın 20.000 kişi civarında olduğu belirtilmekte. Ülkemizin siber güvenlik alanında uzman ihtiyacı devam ederken, siber güvenlik konusunda eleman yetiştirme potansiyeli ise sadece %1 seviyesinde. Türkiye’nin Ulusal Siber Güvenlik vizyonunun tamamlanması için önündeki en önemli engellerden biri bu alandaki yetişmiş insan kaynağı eksikliği.

Geleceğin Siber Güvenlik Uzmanları Bu Kampta Yetişecek!

BGA, bu alandaki ihtiyacı karşılamak, sektöre deneyimli ve uzman personel yetiştirmek amacıyla, Sakarya Üniversitesi ile işbirliği yaparak 7-14 Şubat tarihlerinde “Siber Güvenlik Kış Kampı”nı düzenliyor. Bu yıl altıncısı düzenlenecek kampta, güvenlik alanında akademik çalışmalar üretmeyi ve projeler geliştirmeyi hedefleyen Sakarya Üniversitesi, önemli bir tematik alan olan siber güvenlik ile ilgili altyapı çalışmalarını da 2015 yılında tamamlamıştı.

Siber Güvenlik Kampı’na başvuru yapan öğrenciler arasında, temel bilgisayar bilgisini tespit etmek amacıyla 10 Ocak 2016 tarihinde yeterlilik sınavı yapılacak. Bu sınav sonucunda 25 kişi (kontenjan katılım durumuna göre kesinlik kazanacaktır) Siber Güvenlik Kış Kampı’nın katılımcısı olarak belirlenecektir.

Yeterlilik sınavında TCP/IP referans modeli, temel ağ güvenliği, Windows ve Linux işletim sistemlerinin genel çalışma yapısı konuları ile ilgili katılanların bilgi düzeyini ve araştırma yeteneklerini ölçmeye yönelik sorular yer alacaktır.

Siber Güvenlik Kampı’na katılacak olan öğrenciler Bilgi Güvenliği Akadamisi’nin tecrübeli eğitmenleri ve sektörün önde gelen  Siber Güvenlik Uzmanlarından 7 gün süreyle  özel eğitim alma fırsatı yakalayacaklar. Siber Güvenlik Kış Kampı’nda öğrenciler teorik ve pratik eğitimler gerçekleştirirken sanal sistemler üzerinde (CTF) hacking becerilerini geliştirerek saldırganlara karşı savunma tecrübesi elde edecekler.

Hacking, zafiyet tarama, zararlı yazılım analizi, mobil güvenlik, DDOS  saldırılarına karşı doğru savunma gibi birçok konuda eğitim alacak olan Siber Güvenlik Kampı öğrencileri eğlenceli CTF yarışmaları sayesinde takım çalışması yeteneklerinin artırılması ve öğrenmiş oldukları bilgileri pekiştirme şansı da bulacaklar. Ayrıca, öğrenciler bilgi güvenliği alanında deneyim sahibi akademisyenler, kamu ve özel sektör yöneticileri ile bir araya gelerek bu alandaki kariyer fırsatları konusunda da bilgi sahibi olabilecekler.

Bilgi Güvenliği Akademisi Yönetici Ortağı Ozan Uçar kampla ilgili şunları söyledi: “Siber Güvenlik Kampı için Bilgi Güvenliği Akademisi olarak düzenlemiş olduğumuz Siber Güvenlik Kamplarına bugüne kadar 20.000’den fazla başvuru gerçekleşti. Bu başvurulardan her dönem 25-50 arası öğrenci kabul edilmiş ve bugüne kadar 200’den fazla öğrenci Siber Güvenlik uzmanlarımız tarafından yetiştirilmiştir. Gerçekleştirdiğimiz Siber Güvenlik Yaz Kampı katılımcılarının 2011 yılında %40’ının, 2012 yılında %50’sinin, 2013 yılında %65’inin, 2014 yılında %70’inin ve 2015 yılında ise %75’inin  Bilgi Güvenliği sektöründe kariyer fırsatı yakaladığına dikkat çekmek isterim.”

Her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenecek olan 2016 Siber Güvenlik Kış Kampı’na üniversitelerin Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programında öğrenimlerine devam eden öğrenciler kabul edilecektir. Siber Güvenlik Kış Kampı başvuruları 24 Kasım 2015 – 1 Ocak 2016  tarihleri arasında yapılacak, bu tarihten sonra gerçekleştirilecek online sınav (yeterlilik sınavı) ile katılımcılar belirlenecektir.

Katılmaya hak kazanan öğrencilerin konaklama, yeme, içme, eğitim ve diğer giderleri sponsor firmalar tarafından karşılanacak. Kamp yerine ulaşım masrafları ise öğrencilerin sorumluluğunda olacaktır.

Daha fazla bilgi, başvuru ve diğer sorularınız için http://www.siberkamp.org dresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın