Eutelsat ve Türksat güçlerini birleştirdi

Eutelsat ve Türksat güçlerini birleştirdi

Eutelsat ve Türksat, Türkiye’de uydular üzerinden sağlanan hizmetleri arttırmaya yönelik işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre EUTELSAT 33A uydusu 31 derece Doğu yörüngesine kaydırılarak, Türksat adına kayıtlı uydu şebekesi altında Türksat adına hizmet verebilmesini sağlayacak.

E33A_Ku-band_Spot_AD_Uplink_Coverage-300x167
Dünyanın lider uydu operatörlerinden Eutelsat Communications ve Türk uydu operatörü Türksat, hizmet ve kaynaklarını genişletmek için çok önemli bir anlaşmaya imza attıklarını açıkladı. Bu anlaşma çerçevesinde Eutelsat’ın 33 derece Doğu yörüngesinde bulunan EUTELSAT 33A uydusu, 2014 yılı Mayıs ayı itibariyle 31 derece Doğu yörüngesinde konumlandırılarak, Türksat’ın uydu ağı altında hizmet verebilmesi sağlanacak. Eutelsat geçtiğimiz ay konumlandırıldığı 33 derece Doğu yörüngesinde, EUTELSAT 33B uydusu üzerinden hizmet vermeye devam edecek.

Türksat şu an 42 derece Doğu yörüngesinde konumlandırılan 2 uydu üzerinden yayın yapıyor. Türksat, 2014 yılının ilk çeyreğinde Türksat 4A uydusunu 42 derece Doğu yörüngesine ve 2014 yılının ikinci çeyreğinde de Türksat 4B uydusunu 50 derece Doğu yörüngesine yerleştirerek hizmet vermeye başlayacak.

Yorum yazın