Facebook, WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldı

Facebook, WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldı

Mark Zuckerberg son dönemlerdeki en büyük yatırıma imzasını attı.

facebook-buys-whatsapp-300x187Facebook, şimdiye kadar yaptığı en büyük yatırımı gerçekleştirdi ve 450 milyon aktif kullanıcısı bulunan mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldı. Günde bir milyon yeni kullanıcı sahibi olan WhatsApp’ın, Facebook’u daha da büyüteceği aşikar.

Facebook ödemeyi 4 milyar dolar nakit ve 12 milyar dolarlık Facebook hissesi vererek yapacak. Satın almanın tamamlanmasıyla birlikte WhatsApp çalışanları da Facebook ekibine dahil olacak. Satın alma sonrasında mobil mesajlaşma uygulamasının adı değişmeyecek, WhatsApp yoluna eski adıyla devam edecek. Çalışanlara verilecek 3 milyar dolar değerindeki Facebook hissesiyle anlaşmanın toplam maliyeti 19 milyar dolara çıkacak. Eğer Facebook, 19 Ağustos tarihine kadar herhangi bir sebeple anlaşmadan cayarsa, sözleşmedeki cezai şart gereği WhatsApp’e nakit olarak 1 milyar dolar ödeyecek. Sadece bu meblağın bile, Facebook’un Instagram için ödediğiyle aynı olduğunu düşününce, yatırımın büyüklüğü ve WhatsApp’ın Facebook için önemi daha iyi anlaşılıyor.

Bu hamleyle Mark Zuckerberg, “Facebook kullanıcılarının yaş ortalaması sürekli yükseliyor. Yoksa Facebook ölüyor mu?” sorusuna da güzel bir cevap vermiş oldu diyebiliriz.

Yorum yazın