Facebook’un 3 milyarlık önerisine ret!

Facebook’un 3 milyarlık önerisine ret!

Wall Street Journal’da yer alan habere göre Facebook, Snapchat uygulamasını geliştiren firmaya 3 milyar dolar nakit ödeme teklif etti ama buna rağmen hayır cevabı aldı. Günde 350 milyon mesajın gönderilmesine imkan veren Snapchat’in bu teklife hayır demesi şaşırtıcı gelebilir çünkü ne de olsa Instagram’a verilen 1 milyar doların üç katı ama iki senelik geçmişi olan Snapchat’in değerinin 4 milyar dolar olduğu düşünülüyor.

snapchat_office

Kaliforniya merkezli firma para kazanmıyor ve aynı zamanda Snapchat üye sayısını açıklamıyor ama Facebook’tan sıkılan gençlerin ilk tercihi bu uygulama olmakta. ABD’deki yetişkinlerin yüzde 9′u cep telefonlarına Snapchat kurmuş durumda. Kazanç elde etmeyen bir uygulamaya 3 milyar dolar nakit ödemeye razı olan Facebook’un gençlerin ilgisini çekme konusunda ne derece çaresiz durumda olduğunu anlayabilirsiniz.

Snapchat kullananlar fotoğraf ya da video çekip üstüne metin ya da çizim ekledikten sonra gönderiyor. Alıcılar bunu izlediğinde dosyalar cihazdan ve Snapchat sunucusundan siliniyor. Daha önceden Facebook’tan 1 milyar dolar teklif gelmişti. Snapchat’in amacı yatırımcılardan yüzlerce milyon dolar kredi almak ve ilerleme sağlamak. Programın geliştiricileri 2014′ten önce değişiklik planlamıyor. Amaçları okuduktan sonra silinen mesajların kısa süre içinde demode olmasını engellemek.

Yeni iddialara göre Snapchat’in 3 milyar dolarlık Facebook teklifine hayır demesinin nedeni Google’dan gelen 4 milyar dolarlık teklif! Ancak bu iki teklife rağmen Snapchat yöneticileri hala satışa sıcak bakmıyor ve beklemeyi tercih ediyor. Eğer başarı artarsa programın değeri daha da yükselebilir.

Yorum yazın