fantastik bir şehir, esrarengiz bulmacalar: Monochroma

fantastik bir şehir, esrarengiz bulmacalar: Monochroma

Ülkemiz oyun sektörü dünyada adından söz ettirmeye devam ediyor. İstanbul merkezli bir oyun stüdyosu olan Nowhere Studios’un geliştirdiği Monochroma da bunun örneklerinden biri olmaya aday görünüyor.

MonochromaMonochroma, küçük bir çocuğun ve onun küçük kardeşinin başından geçen bir puzzle – platform oyunu. Tamamen siyah, beyaz ve kırmızı renklerinden oluşan oyun, oldukça karamsar ve ürkütücü bir atmosfere sahip.

Hikaye örgüsü, 1950’li yılları andıran fantastik bir şehirde, bir robot fabrikasının etrafında dönüyor. Evlerinden çok uzaklaşan iki kardeş, görmemesi gereken şeylerle karşılaşıyor ve bulundukları karanlık dünyanın sır perdesini aralayacak uzun bir yolculuğa çıkıyor.

Monochroma bazı özellikleriyle dikkat çekiyor: Öncelikle anlattığı karanlık, masalsı ve dokunaklı hikayeyi hiçbir söz ve yazı kullanmadan, sadece görselleriyle kendine has diliyle anlatıyor. Oyun ilginç ve etkileyici ortamlarda geçiyor. Bulmacalar ise, kendini sürekli olarak yenileyen bu ortamlara, gerçekçi ve mantıksal bir şekilde yedirilmiş.

Oyunun hemen başında, bacağını sakatlayan küçük kardeşinizi sırtınıza alıyorsunuz ve ayrılmanız gerektiğinde -karanlıktan korktuğu için- onu yalnızca aydınlık yerlere bırakabiliyorsunuz. Oyunun zekice kurgulanmış bulmacaları da çoğunlukla bu ¨yük olmak¨ – ¨sorumluluk hissetmek¨ ikilemi üzerine tasarlanmış.

Monochroma 2013 Aralık ayında oyunseverlerle buluşacak ancak projeye destek vermek isteyenler için Temmuz ayı boyunca Kickstarter’da olacak.

Tagged with: ,

Yorum yazın