Fiber internet teknolojisi FTTH Forum’da masaya yatırıldı

Fiber internet teknolojisi FTTH Forum’da masaya yatırıldı

Turkcell Superonline’ın stratejik ortaklığıyla ikinci kez İstanbul’da düzenlenen FTTH Forum’da, geleceğin teknolojisi fiber internet, karlı ve doğru yatırım süreçlerinden son kullanıcıların hayatında yaratacağı değişikliklere kadar geniş bir perspektifte masaya yatırıldı.

SOL-Network_map-300x268

IT ve telekomünikasyon konferansları konusunda uzman Portekiz merkezli Hansecom tarafından düzenlenen FTTH Forum 2013, 8-9 Ekim tarihlerinde Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Forumun ilk gününde sektör profesyonellerine yönelik olarak FTTH yatırımlarında karlılık ve sürdürülebilirliği bir araya getiren iş modellerinin incelendiği atölye çalışması düzenlenirken, ikinci gününde fiber teknolojinin geleceğine ilişkin ufuk açıcı tartışmaların yer aldığı konferans ile sürdü.

Hansecom Genel Müdürü Hassan Claussen’in evsahipliği yaptığı FTTH Forum 2013’ün konuşmacıları arasında Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, FTTH Council Europe’un sektöre ilişkin raporlarını hazırlayan IDATE’nin Telekomünikasyon Birimi Yöneticisi Roland Montagne, dünyaca ünlü danışmanlık şirketlerinden Ventura Team’in kurucularından Richard Jones, dünyada dijital şehirler arasında başı çeken Amsterdam FTTH projesi strateji danışmanı Frans Anton Vermast gibi isimler yer aldı.

Hassan Claussen, forumun açılışında yaptığı konuşmada “Rekabet için, liderlik için, üstün başarı için daha hızlı genişbant bağlantı bir zorunluluk. İşte bu yüzden FTTH sektörü, neredeyse sınırsız bant genişliği sunan fiber ağlardan tüm toplumların yararlanmaya başlayacağı günlere doğru hızla ilerliyor. Avrupa’da pek çok FTTH ağı saniyede 100 megabit hız sunuyor ve dünyaya ve Avrupa’ya hız konusunda da öncülük eden Turkcell Superonline’da bu hız 1000 Mbps’ye ulaşıyor” diye konuştu.

Claussen, Türkiye’nin fiber konusunda ciddi yatırımların hayata geçirildiği bir ülke olduğunu belirterek, “Türkiye fiberde pozisyonunu giderek güçlendiren bir ülke. FTTH Council Europe’un yakın zamandaki bir raporuna göre Türkiye bu konuda İtalya’nın da önüne geçmiş görünüyor. Türkiye’de son bir yılda fiber abonelerinin sayısı iki katına çıktı ve hala ilgi çekici projelerin de yürütüldüğünü görüyoruz” dedi.

1 yorum

  1. KEKONATOR

    gerçek fiber optik sadece SOL’da… diğeri çakma…

Yorum yazın