Geleceğin arama teknolojisi Knowledge Graph artık Türkçe de anlıyor

Geleceğin arama teknolojisi Knowledge Graph artık Türkçe de anlıyor

Google’ın yeni nesil arama teknolojisi Knowledge Graph ile Türkçe aramalar şimdi daha da akıllı!  Bir süre önce sadece İngilizce dilinde yapılan aramalar için söz konusu olan Knowledge Graph özelliği çok yakında Google’da Türkçe yapacağınız aramalarda da devreye giriyor.

static-graphAradığınız kelime veya harf dizisiyle ilgili web sayfalarının listelenmesinin ötesine geçen akıllı arama teknolojisi Knowledge Graph, filmlerden kişilere, köprülerden gezegenlere varıncaya kadar gerçek dünyaya dair inanılmaz çeşitlilikteki şeyi birbiriyle ilişkilendirerek yeni bilgiyi hızla ve kolayca keşfetmenize olanak tanıyor. Knowledge Graph çevirinin çok ötesine geçerek aynı sözcüğün farklı anlamlarını ve dünyanın belirli bir bölgesinde neyin daha önemli olduğunu ayırt edebilecek şekilde gelişmeye devam eden bir proje olma özelliği taşıyor. Örneğin bir sporcunun adı yazıldığında yalnızca en iyi skorlarının değil benzer daldaki diğer sporcuları veya taraftarı olduğunuz takımı aradığınızda yakın zamanlı şampiyonluklarını görebiliyorsunuz. Aynı mantık Rönesans sözcüğü arandığında önerilen sanatçı ve eserler, bir müzik türü arandığında görüntülenen şarkıcı, grup, albüm ve konserler için de geçerli.

Google şu anda 570 milyondan nesne, 18 milyar olgu ve bağlantıyı kapsayan Knowledge Graph’ı her geçen gün geliştirmeye ve daha kullanışlı hale getirmek için çalışmaya devam ediyor.

Tagged with: ,

Yorum yazın