Google Maps yenik düştü!

Google Maps yenik düştü!

Geçen sene iOS 6 ile yayına giren ve gerçekten de yüz kızartıcı anlara imza atan Apple Maps servisi zaman içinde hızla elden geçirildi ve ilerleme sağladı. İlk aşamada Google Maps devre dışı bırakılıp Apple Maps görevi devralınca kullanıcılar tepki göstermişti. Google ise fırsattan istifade etmiş ve uygulamayı App Store’a eklemiş ardından iki günde 10 milyon kişi indirmişti. Ücretsiz uygulama listesinde 17. sırada olan Google Maps düşüşe geçti.

mapflap

comScore tarafından paylaşılan yeni istatistiklere göre 2012 yılının Eylül ayında iOS ile Android toplamında 100 milyondan fazla kişiye ulaşan Google Maps uygulaması geçen süre içinde 23 milyon üye kaybetti. Bu senenin Eylül ayında Google Maps kullanan Apple kullanıcısı 58.7 milyona indi. Bu iki popüler mobil işletim sistemi (iOS ve Android) bir düşünülürse Google Maps tercih edenlerin oranı yüzde 43 gibi yarıyı bulmayan bir değer.

Android kullanıcılarının yüzde 79′u navigasyon uygulaması kullanmayı tercih ediyor. iOS kullanıcılarının 6 milyonu Google Maps ile yol tarifi alıyor. Bunlardan iki milyonu, iOS 6 terfisini yapamadığı için kullanmak zorunda kalıyor. Sonuç olarak Apple kullanıcıları düşünülürse Apple Maps’i Google Maps’e tercih edenlerin sayısı beş kata varıyor. iOS 6 ve iOS 7′de standart gelen Apple Maps’in Google Maps’i unutturması şaşırtıcı olmadı. Google’ın amacı kullanıcı sayısını yüksek tutabilmek çünkü reklamlar üzerinden gelir elde ediyor.

Yorum yazın