Google Newsstand ile mecralar bir arada

Google Newsstand ile mecralar bir arada

Google’ın Play Store üzerinde sadece uygulama ve oyun satmadığı, müzik, dergi, kitap ve film de sunduğu ortada. Firmanın daha önceden sunduğu Current ve Magazines adlı okuma odaklı uygulamaları birleşti ve Newsstand adını aldı. Gazete, dergi, blog, RSS üyelikleriniz tek bir program altında toplanmış oluyor. Google Play üzerinden gazete üyeliği için Newsstand destek sağlıyor.

google-play-newsstand

Apple ve Amazon kullanıcıları benzer sistemi senelerdir kullanabiliyordu ama Android kullanıcıları gazete üyeliğini kolayca elde edemiyordu. Newsstand ile durum değişmiş oluyor. İlk aşamada seçilebilen gazeteler The New York Times, Wall Street Journal, Financial Times ve Los Angeles Times. Daha önceleri yayıncıların Android kullanıcılarına ulaşmak için bireysel uygulamalar geliştirmesi ve sunması gerekiyordu. Kalabalık market ortamında öne çıkmaları zor oluyordu.

Ardından Flipboard gibi uygulamalar bu yayınları bir araya toplamaya çalıştı ama üyelik sistemi yer almıyordu. Google Newsstand ise paralı üyeliği Flipboard tarzı içerikle birleştiriyor. İçeriği okuyan ve analiz eden Google otomatik olarak etiketler seçiyor. Etiketlere tıklayanlar bunu esas alan yeni başlıkları bulabiliyor. İsteyenler etiketlere üye olabiliyor. Apple’ın Newsstand uygulamasının adı seçilerek ilginç bir tercih yapılmış. Açıklamaya göre yayıncılara geniş seçenekler sunuluyor.

Yorum yazın