Google ve Arbor iş birliği ile siber saldırılar anlık izlenebilecek

Google ve Arbor iş birliği ile siber saldırılar anlık izlenebilecek

Google, Arbor Networks’ün sağladığı verileri kullanarak hazırladığı yeni harita ile dünya üzerindeki siber saldırıların gerçek zamanlı olarak takip edilmesini sağlıyor.

slide1creepyhand-300x219

Kurumlar ve servis sağlayıcıları için online hizmetleri engelleme amaçlı saldırılar (DDoS saldırıları) ve siber tehditlere karşı gelişmiş koruma çözümleri sunan Arbor Networks,dünya üzerindeki DDoS saldırılarının anlık olarak üzerinden takip edilebileceği bir harita oluşturmak için Google Ideas ile iş birliği yaptı.

Google Ideas, bir düşünce/eylem kuruluşu olarak insanların çatışma, kararsızlık veya baskı ortamlarında karşılaştıkları tehditlerle teknoloji yardımıyla nasıl yüzleştiklerini araştırıyor. Google Ideas, Arbor Networks’ün ATLAS global tehdit izleme sisteminden elde ettiği anonim verileri kullanarak, kullanıcıların geçmişe dönük DDoS saldırı eğilimlerini keşfetmelerine ve belirli bir günde gerçekleşen ilgili olaylarla bağlantı kurmalarına olanak veren bir veri görselleştirmesi oluşturdu. Bu veriler günlük olarak güncelleniyor ve her ülke için geçmişe dönük olarak görüntülenebiliyor.

Arbor Networks ilk olarak 2000 yılında önde gelen ağ operatörleriyle çalışmaya başladığında bu saldırılar 400 Mb/sn. aralığındaydı. Günümüzde ise 100 Gb/sn’yi geçmiş durumda. Tek değişen saldırı boyutu değil. 2010′dan itibaren, Internet korsanlığının yaygınlaşmasıyla birlikte DDoS saldırılarında adı geçen araçların, hedeflerin ve tekniklerin tamamen yenilendiği bir rönesans dönemi yaşanıyor.

www.digitalattackmap.com adresinden hem anlık, hem de geçmişe yönelik olarak ülkeler bazında dijital saldırıları izlemek mümkün. Veriler atlas.arbor.net adresinden alınıyor ve harita üzerinde görselleştirilerek kullanıcıya sunuluyor.

Yorum yazın