Google’dan kullanıcı bilgilerinin gizliliğine ilişkin açıklama

Google’dan kullanıcı bilgilerinin gizliliğine ilişkin açıklama

Google’dan son dönemde çıkan Gmail ve kullanıcı bilgilerinin gizliliği ile ilgili bazı haberlere ilişkin açıklama geldi.

GoogleYapılan açıklama aynen şöyle:

Kullanıcılarımızın mahremiyeti ve güvenliğini bizim için son derece ciddi ve önemli bir konudur, son dönemde bunun aksini iddia eden haberler ise tamamen gerçek dışıdır. Gmail için geliştirdiğimiz güvenlik ve mahremiyeti özellikleri endüstriye öncülük edecek derecede ileri düzeydedir ve söz konusu koruma herhangi bir Gmail kullanıcısına e-posta gönderen herkes için geçerlidir.

Öncelikle, Gmail kullanıcılarının gizlilik beklentisi olmaması gerektiği, Google tarafından tartışma konusu dahi edilmemektedir. Söz konusu kimi haberlerde gönderme yapılan Smith v. Maryland davasıyla ilgili alıntı, Gmail kullanıcılarının gizlilik beklentisi olamayacağı anlamına gelmemektedir. Tam tersine ifade edilmek istenen durum, Gmail kullanıcısı olmayıp Gmail kullanıcılarına e-posta gönderen kişilerin postalarının, alıcıya sunulan rutin hizmet kapsamında işlemden geçeceğidir. Bu durum, Gmail kullanıcısı olmayan kişilerin, Gmail kullanıcısına gönderdiği e-postanın Google tarafından işlemden geçirilmeyeceğine dair beklentide bulunmamasını (bu ‘gizlilik beklentisi’ olarak adlandırılmaktadır) ifade etmektedir. E-postalar, tabii ki Google tarafından spam ve virüs koruma gibi amaçlarla filtrelenmek için işlemden geçirilecektir. Gmail kullanıcılarının diğer e-posta hizmetlerine gönderdiği e-postalar için de aynısı geçerlidir.”

 

Yorum yazın