Grand Theft Auto V hızla satış rekoruna koşuyor

Grand Theft Auto V hızla satış rekoruna koşuyor

Yılın oyunu diyebileceğimiz, Rockstar Games firmasının özenle hazırladığı Grand Theft Auto V en sonunda konsol kullanıcılarının beğenisine sunuldu. PC sürümü için bekleyiş devam ediyor ama sadece Microsoft Xbox 360 ve Sony PS3 sahipleri bile rekorların kırılmasına destek veriyor. Grand Theft Auto serisinin 15. oyunu olan GTA 5’den önce sunulan son oyun 2008’deki Grand Theft Auto IV olmuştu. Uzun bekleyiş sona erdi!

GTA-V-big

Serinin geçmişi göz önüne alınırsa GTA V için en çok ilgi göreni diyebiliriz. Aynı zamanda bu ivme devam ederse oyun tarihinin gelmiş geçmiş en hızlı satan başlığı da olabilir çünkü sadece ilk 24 saat içinde 800 milyon dolarlık satış gerçekleşti bile! Yayıncı firma Take-Two Interactive açıklamasına göre ilgi çok yüksek. 1 milyar dolar satış rekorunu elde eden oyun geçen seneki Call of Duty: Black Ops 2 olmuştu ama bunun için 15 gün geçmişti.

Her ne kadar satışların yavaşlaması bekleniyor olsa da harika bir başlangıç yaptığı ortada. Kıyaslama yapmak gerekirse Black Ops 2’nin ilk gün satışı 500 milyon dolar olmuştu. Call of Duty: Modern Warfare 3 ise 16 günde 1 milyar dolar toplamıştı. Sinema ile kıyaslandığında Avatar filmi 17 günde 1 milyar dolarlık satışa imza atmıştı. Elbette oyunların fiyatları filmlerden çok daha yüksek ve daha az satılsa da 1 milyar dolar toplanabiliyor. Ayrıca oyunlarda epey önsipariş alınıyor. Bu arada GTA 5 geliştirme ve reklam maliyeti 260 milyon dolar olarak telaffuz ediliyor.

 

 

Yorum yazın