Güney Kore’nin siber saldırı araçları

Güney Kore’nin siber saldırı araçları

Güney Kore, Kuzey Kore’nin nükleer tesislerine hasar vermeyi amaçlayan siber saldırı araçları geliştirmeye başladı.

keyboard-warriors-cyber-attack-korea1-300x164Savunma bakanlığının yaptığı açıklamaya göre: Güney Kore, daha önce İran’ın nükleer zenginleştirme projelerini sekteye uğratmak için üretilen Stuxnet Virüsü benzeri bir yazılım geliştirmeyi amaçlıyor. Proje sonucunda ortaya çıkacak yazılım, Kuzey Kore’nin nükleer santrallerine ve füze tesislerine fiziksel hasar verebilecek. Güney Kore Ordusu’nun gelecekte yapacağı operasyonlarda bu tarz siber saldırı araçlarını kullanması planlanıyor.

Bilgisayar güvenliği uzmanları, siber saldırı araçlarının hedeflenenin ötesinde zarar verme ihtimalinin bulunduğunu ve böylesi bir saldırının uzun vadede felakete yol açabileceğini belirtiyorlar.

Aynı mantıkla yazılan Stuxnet incelendiğinde, virüsün beklenenin ötesinde bir hızla çok geniş bir alana yayıldığı gözlemlenmişti. İran nükleer tesislerinde kullanılan Siemens kontrol sistemini hedef alan virüs, kontrolden çıkarak aynı kontrol sistemini kullanan elektrik santrallerine, çeşitli fabrikalara ve su arıtma tesislerine de yayılmıştı.

Siber saldırı araçları ülke sınırı tanımadığı için, Güney Kore’nin yapacağı benzer bir saldırının sadece Kuzey Kore’deki tesisleri değil Güney Kore dahil, aynı sistemi kullanan dünyanın çeşitli yerlerindeki tesisleri dahi etkileme ihtimali bulununuyor. İşin daha da kötüsü böyle bir saldırı yapıldıktan sonra dünyanın her tarafındaki hacker’lar ve ordu personeli de virüs üzerinde çalışıp, onu geliştirme, modifiye etme şansına sahip olabilecek. Kısacası dünya barışını korumak eskisinden de zor hale gelecek.

Yorum yazın