Hotfile dosya indirme sitesi de kapanıyor

Hotfile dosya indirme sitesi de kapanıyor

Megaupload ve çok sayıdaki diğer dosya paylaşım sitelerinden sonra Hotfile sitesi de kepenk indiriyor. Siber depolama servisi bugün itibariyle hakkında devam eden bir davada uzlaşma için masaya oturdu ve 80 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Site yöneticileri aynı zamanda servisi durdurmayı da kabul ettiler. Çok sayıdaki film stüdyosunun yürüttüğü mücadele sonuç vermiş oldu.

HotFile-AutoDownloader

Sitenin dijital parmak izi ekleme sistemini devre sokması halinde kapanmasına gerek kalmayacaktı çünkü bu sayede kullanıcıların yükleyebilecekleri telif hakkı olan içerikler algılanıp engellenecekti. Hotfile kurucusu ve sahibi Anton Titov’un MPAA’ye yüklü ödeme gerçekleştirmesi gerekiyor. Ağustos ayından beri sonucu hemen hemen belli olan davadan ötürü MPAA avukatları hayli sevinçli çünkü ABD mahkemesi içeriği depolayanın içerikten sorumlu olacağını teyit etti.

ABD Eyalet Hakimi Kathleen Williams’ın verdiği bilgiye göre daha dava başlamadan önce 2o11 yılında MPAA yetkilileri 10 milyon dolarlık DMCA uyarısı göndermişler. MPAA sözcüsü Chris Dodd’un açıklamasına bakılırsa Hotfile gibi yasadışı içeriği kullanarak gelir elde eden paylaşım sitelerinin sonu yakın. Isohunt gibi torrent paylaşım siteleri de sakladıkları içerikten ötürü kapanmak zorunda kalmıştı. Bundan böyle diğer sitelerin işi daha da zorlaşıyor olacak.

Yorum yazın