HP’den hareket algılayıcılı ilk dizüstü bilgisayar

HP’den hareket algılayıcılı ilk dizüstü bilgisayar

Leap Motion firmasının geliştirmiş olduğu el hareketlerini algılama sistemini içeren ilk dizüstü bilgisayar HP imzalı yeni Envy 17 Leap Motion Special Edition dizüstü bilgisayar oluyor. Kullanıcılar, dizüstü bilgiaayarı kullanmak için klavye ve fare dışında el hareketlerinden yardım alabiliyor. San Francisco merkezli Leap Motion firmasının açıklamasına göre satışlar birkaç hafta içinde başlayacak.

Screen_shot_2013

Leap Motion’ın geliştirdiği teknolojiden yararlanabilmek için USB portuna takılabilen özel bir harici alıcıyı aksesuar olarak eklemek gerekiyordu. USB parmak bellek boyutlarında olan bu özel alıcıda yer alan özel teknolojiler sayesinde el hareketleri milimetrenin yüzde biri hassasiyetinde takip edilebiliyor. Şu aşamada yüzden fazla uygulama bu eklentiyle yönetim desteği sunuyor. Firmanın Airspace adını verdiği özel uygulama mağazasına girenler uyumlu uygulamaları kolayca temin edebiliyor.

Daha önceden gelen duyuru ile Ocak ayından itibaren bazı Asus bilgisayarlarla Leap Motion alıcı ek olarak sunuluyordu ama dahili değildi. Nisan ayında gelen açıklamayla HP’nin bu özelliği dahili sunan ilk cihazı geliştireceği ilan edildi. Envy 17’nin özel sürümünde trackpad yanındaki alanda alıcı görülebiliyor. Bu yeni modül, önceki nesle göre yüzde 70 daha ufak. Firmanın amacı alıcıyı daha da ufaltıp tabletlere yerleştirilebilmesini sağlamak.

Yorum yazın