IBM dünyanın tüm bilgisayarlarını birleştirdi, Harvard Temiz Enerji Projesi araştırdı!

IBM dünyanın tüm bilgisayarlarını birleştirdi, Harvard Temiz Enerji Projesi araştırdı!

Gücünü kitlesel kaynak kullanımından alan IBM’in yönettiği süper bilgisayar World Community Grid, Harvard Temiz Enerji Projesi’nin şu ana kadar yapılan en kapsamlı kuantum kimyasalları araştırmasını gerçekleştirmesini sağladı. Araştırma, bazıları düşük maliyetli ve yüksek verimli hücreler olarak geliştirilebilecek, milyonlarca yeni organik bileşene ilişkin bilgiler barındırıyor. Bilgileri açık kaynak olarak sunan Harvard, bilim insanlarının bu alandaki araştırmalara devam etmelerinin önünü açıyor.

ibm_wcgHarvard’ın güneş enerjisini elektriğe dönüştürmek için uygun bulduğu 2,3 milyon organik, karbon bileşenleri listeleyen ücretsiz veri tabanını kullanıma açmasıyla güneş enerjisinde daha çok yönlü ve uygun maliyetli malzeme arayışı ivme kazandı. Dünyanın her yanından yüz binlerce gönüllünün bilgisayarlarının bilgi işlem gücünü bağışladığı ve IBM tarafından yönetilen bir sanal süper bilgisayar olan World Community Grid’i kullanan Temiz Enerji projesi bu sayede molekülleri görüntülüyor. Harvard’ın Temiz Enerji projesinin, şu ana kadar kuantum kimyasalları ile ilgili yapılan en kapsamlı araştırma olduğuna inanılıyor.

Harvard’ın araştırmasında nitelendirilen moleküler yapıların yaklaşık 1.000’i, yakalanan güneş ışığının yüzde 11’ini ya da daha fazlasını elektriğe dönüştürme potansiyeli ve 35.000 moleküler yapı ile de yüzde 10 ya da daha fazla verimlilik sağlama potansiyeli bulunuyor. Şimdiye kadar keşfedilen organik hücrelerin çoğu güneş ışığının yalnız yüzde 4-5’ini elektriğe dönüştürmeyi başarırken silikon kullanan güneş enerjisi malzemeleriyle bu verimlilik oranı yüzde 15 oranlarına çıkabiliyor. 

Yorum yazın