IBM, İzmir için çalışıyor!

IBM, İzmir için çalışıyor!

ibm_khg_izmirDünyanın çeşitli ülkelerinden gelen IBM çalışanlarından oluşan Kurumsal Hizmet Gücü (KHG) ekibi 8 Mart-6 Nisan tarihleri arasında İzmir’de gönüllü olarak görev yaptı. IBM’in kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden KHG’nin proje ortağı Digital Opportunity Trust’ın katkılarıyla görevlerini yürüten IBM KHG ekibi İzmir’deki görev süreleri boyunca İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Teknoloji Enstitüsü (IZTEKGEB) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) için çalışmalarına devam etti.

 Hindistan, Amerika, Meksika, İngiltere, İrlanda, Japonya, Güney Afrika, Avusturalya ve Malezya’dan gelen 15 IBM çalışanından oluşan ve 3 alt gruba ayrılan KHG ekibi Mart ayı boyunca değişik projelerde görev aldı. İlk alt ekip İzmir Teknoloji Enstitüsü İnovasyon Merkezi hizmetlerinin stratejik gelişimi, gözlem ve değerlendirme için bir sistem kurulması üzerine odaklandı. Bu ekip, dünyadaki en başarılı örnekleri inceleyerek en iyi hizmetleri belirlemek için çalıştı.

İkinci alt ekip İZKA’nın ev sahipliğinde İzmir’in bilişim ve iletişim teknolojileri sektörünün mevcut durumunu analiz etmek ve geliştirilecek stratejik bir pazarlama planının belirlenmesi için çalıştı. Aynı dönemde yine İZKA öncülüğünde değişik üniversitelerden öğrencilerin ve akademisyenlerin katıldığı bir toplantı ve İzmir’in önde gelen bilişim ve iletişim teknolojileri şirketlerinin katıldığı bir panel düzenlendi.

Üçüncü alt ekip ise genç girişimcileri teknoloji ile güçlendirme stratejileri üzerine yoğunlaştı. Ekip elemanları, Genç Girişimcilik Konseyi’nin (YEC) genç girişimcilerle ilgili sağladıkları raporları, verileri ve uluslararası örnekleri incelediler ve bir rapor hazırladılar. Üniversiteler ve Genç Girişimcilik Konseyi Kurulu’yla 2 workshop düzenlendi ve bu paralelde Genç Girişimcilik Konseyi için öncelikli hizmetleri oluşturdular.

KHG ekibi aynı zamanda 26 Mart’ta İzmir Teknoloji Enstitüsü’nde “Topluma Hizmet Günü” adı altında bir etkinlik düzenleyerek öğrencilerle ve akademisyenlerle bir araya geldi. Ekip üyelerinin kısa kısa sunumlarla profesyonel deneyimlerini ve kendi kültürlerini anlattığı etkinlik yoğun ilgi gördü.

Yorum yazın