İnsan beyni gibi çalışan süper hızlı bilgisayar üretilecek

İnsan beyni gibi çalışan süper hızlı bilgisayar üretilecek

İnsan beyninin yarattığı harikalar teknoloji dünyasını ondan feyz almaya yöneltiyor. Geliştirilmekte olan yeni İnsan Beyni Projesi, beynin işlevselliğini günümüz bilgisayarlarından 1000 kat daha hızlı teknolojiler üretmede kullanacak.

brain-1280-635x406

Şimdilerde bir grup bilim adamı ve araştırmacı, daha çok bir insan beyni gibi çalışacak olan dünyanın en hızlı bilgisayarını geliştirme peşinde.

İsviçre’de pazartesi günkü konferansta tanıtılan İnsan Beyni Projesi (The Human Brain Project), bilgisayar beyni yaratmak için 135 bilim enstitüsü ve devlet kuruşunun beyin gücünü bir araya getiriyor. Projenin yaklaşık maliyeti 1.6 milyar dolar olacak.

İnsan beyni var olan en karmaşık makine olduğundan teknolojinin onun gücünden yararlanmaya çalışması son derece doğal. Geliştirilmekte olan bilgisayar, günümüzün en hızlı bilgisayarlarından bile 1.000 kat daha hızlı olacak. Kulağa ütopik geliyor, değil mi?

Projenin on yıl süreceği ön görülen ilk aşamasında, insan beyninin işlevleri daha iyi analiz edilmeye çalışılacak. Sonrası içinse araştırmacılar öğrenme, düşünme, görme ve duyma olaylarının nasıl gerçekleştiğini kavramayı umuyorlar.

Kuşkusuz bu inanılmaz hızlı bilgisayarlar yeni hafıza formları ihtiyacını beraberinde getirecek, bu sebepten ötürü bilim adamlarının yeni depolama teknikleri üzerinde çalışması kaçınılmaz olacak.

Projenin kapsamlı amacı, İnternet sitelerinde de özetlendiği üzere, “insan beyni hakkında hızla artan bilgilerimizi bir araya getirmek.”
Proje hâlâ ilk planlanma aşamasında. Beyin neredeyse evren kadar karışık; beynin 1.36 gramlık kütlesi, neredeyse Samanyolu Galaksi’sindeki yıldız sayısı kadar nöron içeriyor. Biliyoruz, kulağa inanılmaz geliyor!

Proje bizim gibi sizi de heyecanlandırdıysa HumanBrainProject.eu adresine gidip detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yazın