Fiili tekel olmasa ne kadar kazanacaksınız?

Fiili tekel olmasa ne kadar kazanacaksınız?

Vatandaşa “Telefon ve internette rekabeti destekle, kazanan sen ol!” çağrısında bulunan “Telekomünikasyonda fiili tekele son verelim” kampanyası sürüyor. Kampanyanın web sitesindeki www.fiilitekelesonverelim.org/tasarruf-olcer.html adresinde vatandaşın şu anda ev ve iş telefonu ile internette yaklaşık ne kadar fazla ödediğini ölçen bir Tasarrufölçer aracı yer alıyor. Vatandaş bu araç sayesinde telekomda fiili tekele son verildiğinde aylık sabit telefon ve internet harcamalarından yaklaşık ne kadar tasarruf sağlayacağını görüyor!

Temmuz ayında başlatılan “Telekomda fiili tekele son verelim” kampanyası ile telekomünikasyonda, vatandaşın cebine önemli oranda fayda getirecek gerçek bir serbestleşmenin sağlanmasını amaçlıyor. Vatandaşın ev ve iş telefonları ve ADSL internet alanında ihtiyaç duyduğu her türlü hizmeti hakim işletmeci dışında kalan diğer yeni nesil işletmecilerden de alabilmesi, sonuçta vatandaşın daha uygun maliyetli hizmet alabilmesini sağlayacak. Vatandaşın seçim hakkına kavuştuğunda, bir diğer deyişle,  telekomda fiili tekel sona erdiğinde yaklaşık ne kadar kazanç sağlayacağını ise “Tasarrufölçer” hesaplıyor. www.fiilitekelesonverelim.org adresindeki “Tasarrufölçer” hesaplama aracına bir aylık sabit telefon ve adsl internet bağlantı fatura tutarlarını girenler telekomünikasyonda tam serbestleşme sağlandığında aslında aylık olarak yaklaşık  ne kadar ödeyeceklerini ve aylık yaklaşık ne kadar tasarruf sağlayabileceklerini görüyor.

Sabit telefon ve internette fiili tekele son verilmesi yani tam serbestleşmenin sağlanması vatandaşın hizmet almak istediği işletmeciyi seçebilmesi anlamına geliyor. Vatandaşın yararına olacak bu durum sağlandığında, yani serbestleşme sayesinde oluşacak rekabet ortamında vatandaşın telefon maliyetlerini yaklaşık %26, internet maliyetlerini yaklaşık %32 oranında azaltabileceği öngörülüyor.

Bu alanda süren fiili tekel durumuna son verip vatandaşın seçme hakkına kavuşmasını amaçlayan kampanyaya destek olmak isteyenlerin www.fiilitekelesonverelim.org adresine girip kayıt yaptırmaları yeterli oluyor. Şu anda 20.000’in üzerinde destekçiye sahip olan kampanya kapsamında vatandaşın sitede belirtilen kurumları göreve çağıran, yapılması gerekenleri hatırlatan e-posta, faks mesajları göndermesi, verilen numaraları arayarak mesajlarını iletmeleri ve ayrıca şu anda verilmesi mümkün olan hizmetleri hakim işletmeciden değil, bu hizmeti veren yeni nesil işletmecilerden birinden almaya başlaması da fiili tekele son verilmesi açısından önemli bir destek niteliği taşıyor.

Kampanyaya destek veren STK’lar(*):

TELKODER, İnternet Teknolojileri Derneği (INETD), Linux Kullanıcıları Derneği (LKD), MOBİLSAD, MOBİSAD, Telekomcular Derneği, Tübider, Tüketici Hakları Derneği (THD), Tüketiciler Birliği, Tüketiciler Derneği (TÜDER), Tüm İnternet Derneği (TİD), Türkiye Bilişim Derneği

*Destekleyen STK ların en son güncel listesine www.fiilitekelesonverelim.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın