Google’dan sosyal medya atağı

Google’dan sosyal medya atağı

Google, dünyadaki tüm bilgiyi düzenli ve erişilebilir hale getirmeye katkıda bulunma misyonu çerçevesinde, bugün Google Buzz adında yeni bir “sosyal” ürün lanse etti. Google Buzz’ın amacı, kullanıcılara, sosyal etkileşimlerini çevrimiçi ortamda düzenleme fırsatı sunmanın yanı sıra, doğrudan Gmail gelen kutusu ve seçilmiş mobil cihazlar üzerinden dialog kurabilmenin yolunu açmak.

Bugünün statü mesajları, tweet’ler ve güncelleme akışları dolu dünyasında, bütün bu bilgiler arasında isteneni bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Google Buzz, güncellemelerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve çok daha fazlasını paylaşmanın dışında, dialoglar başlatmanın ve onları sürdürmenin yeni, daha kolay bir yoludur. Buzz, kullanıcıların e-posta ve sohbet geçmişine dayanarak, onların mevcut sosyal kontaklarını Gmail üzerinden desteklemektedir.

Buzz ayrıca, güncellemeleri herkese açık veya özel olarak paylaşmayı da daha basit hale getiriyor. Böylece kullanıcılar farklı gruplar veya arkadaşlarıyla paylaşıma geçmek için birden çok araç kullanmak zorunda kalmıyorlar. Gmail’in gelen kutusuyla bütünleşmiş olması, mevcut dialogları gerçek zamanlı olarak bulmayı ve devam ettirmeyi de kolaylaştırıyor. Mobil cihazlarla olan entegrasyon ise bir diğer önemli unsuru paylaşmayı mümkün kılıyor: konum.

Google Buzz açık bir sistem olarak tasarlandı ve şimdiden Picasa™, Google Reader™, YouTube™, Flickr™, Blogger™ ve Twitter™ ile entegrasyonu destekliyor. Buzz’ı ürünleriyle bütünleştirmek isteyen geliştiriciler ve hizmetler, zaman içerisinde tam bir okuma/yazma UPA’sı (Uygulama Programlama Arayüzü) haline gelecek bir UPA üzerinden yapabiliyorlar.

Mecut Gmail kullanıcıları, birkaç hafta içinde Google Buzz’ı gelen kutularında görecekler. Yeni kullanıcılar ise www.gmail.com adresine giderek yeni bir hesap açabilir veya http://buzz.google.com adresinden Google Buzz hakkında ayrıntılı bilgi alabilirler.

2 yorum

  1. Uğur Ali Kaplan

    Güzel bir hizmet fakat şimdiden büyük açıkları bulunmuş ve üyelerin olumsuz eleştirilerine maruz kalmış. Google bu hizmetini daha çok geliştirmeli.

  2. Faruk

    Google uçtu gerçekten rakip tanımıyorum

Yorum yazın