İnternet gazeteciliği CeBIT’te tartışıldı

İnternet gazeteciliği CeBIT’te tartışıldı

ImageCeBIT Bilişim Eurasia'da Yenibiriş işbirliği ile bu yıl ilk kez oluşturulan "İş ve Kariyer" bölümünde, basını ve İnternet dünyasını yakından ilgilendiren "İnternet gazeteciliği"ne ilişkin bir panel düzenlendi. Panelde geleceğin medyası tartışıldı, İnternet gazeteciliğindeki kariyer imkânları ele alındı. Hürriyet e-yaşam ve Onpunto.com'dan Yurtsan Atakan'ın moderatörlüğündeki panele Netbul'dan Ercüment Erkul, Akşam Gazetesi'nden Oray Eğin, Medyatava'dan Ömer Özgüner ve Jurnal.net'ten Sinan Sayrugaç konuşmacı olarak katıldı.

İnternet ile birlikte gazetecilikte nelerin değiştiğinin tartışıldığı panelde Yurtsan Atakan, İnternet'in sadece bir dağıtım aracı olduğunu, İnternet'in yaygınlaşmasıyla gazetelerin geleceğini belirsiz olarak düşünmenin gereksiz bir kaygı olduğunu ifade etti.

Kaosu önlemek gazetecilerin elinde
Oray Eğin ise İnternet'in en büyük problemlerinden birinin denetimsiz bilginin yarattığı kaos olduğunu söylerken, bu sorunun aşılmasında İnternet gazetecilerine büyük iş düştüğünü belirtti. İnternet'te çalışan gazetecilerin genelde gazete kökenli oldukları için gazetecilik terbiyesine sahip olduklarını belirten Eğin, "Sonuçta, çok popüler dediğimiz siteler de büyük medyadan gelmiş gazetecilerin kurduğu siteler. Bu anlamda, bu gazeteciler meslek terbiyesi aldıkları için yaptıkları haberlerde de bunu anlayabiliyorsunuz. Hatta gündem yaratan birçok haberin İnternet kökenli olmasının nedeni de bu" dedi.

Cep telefonu dönemi kapıda
Şu anda cep telefonundan da gazetecilik yaptığını belirten Ercüment Erkul ise, "İnsanlar İnternet'in sunduğu özgür ortamdan faydalanmalılar. Bir sonraki aşama, cep telefonu. İnsanlar ne yapmak istediklerini bu anlamda da değerlendirmeli" sözleriyle cep telefonu gazeteciliğine de hızlı bir giriş yapılacağı haberini verdi.

Basılı gazetelerin çok kısa sürede işlevlerini yitirip yitirmeyeceğinin tartışma konusu olduğunu kaydeden Sinan Sayrugaç da, yapılan araştırmalarda, reklamların büyük bölümünün önümüzdeki 10 yıl içinde dijital platforma taşınacağının ortaya çıktığını ifade etti.

Gazeteciliğin İnternet ile birlikte yeni bir evreye girdiği konusundaki tartışmaların artık çok geride kaldığını ifade eden Ömer Özgüner ise, "Yaşananları teknolojinin getirdikleri olarak görmek gerekiyor. İnternet profesyonellere birçok olanak sağlarken profesyonelleşecek olanlara da bir alan sağlıyor. Her türlü yorumu yapma ve okuma olanağı veren İnternet, insanların ellerinin altında bulunan bir kaynak. Çok rağbet görmesinin nedeni de bu" dedi.

Yorum yazın