İnternet reklamcılığına yeni bir bakış: Linkz

İnternet reklamcılığına yeni bir bakış: Linkz

ImageTürkiye’nin ilk ve tek site içeriğine bağlı çalışan reklam modeli Linkz pazara tanıtıldı.

Web sitelerinde her gün karşılaştığımız içeriğin sayısız kelimeden oluştuğunu görürüz. Bu kelimelerin insanların sürekli baktıkları yerler olduğunu düşündüğümüzde Linkz'in de nasıl var olduğunu daha iyi anlayabiliriz. İşte Linkz, reklam verenin seçtiği kelimelerin doğru kategorilendirilmiş web siteleri üzerinde ve ziyaretçilerin odaklandığı içeriklerde bu seçilmiş kelimelerin reklam panolarına dönüştürülmesidir.

LINKZ sistemi çalışırken, içerik odaklı web sitelerindeki kelimelerin dikkat çekecek bir şekilde ama ziyaretçiyi rahatsız etmeden reklam panolarına dönüştürülmesini sağlar. Bu yapılan çalışma çeşitli istatistiklerle rakamsal dökümlere de ulaştırılmaktadır.

Linkz Nasıl Çalışır?

LINKZ ile entegrasyonunu sağlamış bir web sitesinde, bir sayfa ilk yüklendiğinde teknoloji otomatik olarak devreye girer. Öncelikle sayfanın kategorisi tespit edilir ve o kategoriye verilmiş olan reklamlar saptanır. Bu reklamların sayfa içinde en uygun konumda olanları, sayfa yukardan aşağıya taranarak sistem tarafından tespit edilir. Reklam verenin belirlemiş olduğu kelimelere rastladığı anda bunları LINKZ'e özgü bir terimle "parlatır", yani sayfanın içeriğine göre daha dikkat çekici hale getirir. Bu parlatma işlemi aynı sayfa içerisinde maksimum 3 farklı kelimede yapılır.

Kullanıcı internet sitesinde normal seyrini sürdürürken bu parlatılmış link'lerden biri üzerine mouse'u ile geldiğinde LINKZ'e özel reklam penceresi belirir. Bu pencerede reklam başlığı, reklam içeriği ve reklam görseli yer alır. Ziyaretçi reklamla ilgilenmediği durumda mouse'unu pencere dışında bir yere çekerek pencerenin otomatik olarak ekrandan kaybolmasını sağlayabilir. Eğer ziyaretçi reklamla ilgilenirse, pencerenin üzerine tıklar ve bir Internet reklamcılığı deyimiyle landing page yani tanımlanmış linke yönlendirilir.

Linkz Ürünleri Nelerdir?

Şu anda 2 farklı Linkz ürünü bulunmaktadır. Bunlar;

  • Text Linkz
    Reklam kutucuğunun sol bölümünde ürününüze bağlı bir görsel, sağ tarafında bir başlık ve ürününüzü en iyi şekilde ifade edebileceğiniz bir metin kısmı bulunmaktadır. Bu metin kullanıcıyı ürün veya hizmet ile ilgili kısaca bilgilendirmek ve tüketiciyi reklamı tıklayarak ilgili siteye yönlendirmek için kullanılır.
  • Video Linkz
    Mouse un parlatılmış olan kelimenin üzerine getirilmesiyle görüntülenen reklam kutucuğunda ürününüzü ifade eden bir başlık ve kutunun tam ortasında bir play tuşu belirmektedir. Kullanıcı başlığı okuduktan sonra eğer reklam ile ilgileniyorsa play tuşuna basarak, uzun uğraşlar sonucu hazırlamış olduğunuz reklam videonuzu izlemeye başlar. Videonun bitimi ile birlikte kullanıcı reklam kutucuğunun herhangi bir yerine tıklayarak, önceden reklam veren tarafından belirlenen sayfaya yönlenir. Ayrıca pencerenin sağ alt köşesinde ki "Reklamı incele" butonu da kullanıcıyı ilgili siteye yönlendirir.

Özetle LINKZ bugüne kadar kullanılan tüm mecra teknolojilerini tek bir sistem altında toplayan yepyeni bir internet reklamcılığı ürünüdür.

Her reklam verenler hem de reklam almak isteyen web sitesi sahipleri www.linkz.net adresinden daha fazla bilgi alabilir.

Yorum yazın