Spam’ciler “domuz gribi”ni kullanıyor

Symantec’in geçtiğimiz günlerde yayınlanan Aralık ayı Spam Raporu, geçtiğimiz aya ilişkin önemli saptamaların yanı sıra, 2009 yılında spam mesajların gelişimine dair bir özet de içeriyor. Geçtiğimiz ayın spam bulguları ile ilgili göze çarpan en belirgin saptama ise spam mesaj orijinlerinin bölgelerine ilişkin gözlemlenen değişim olarak karşımıza çıkıyor ve spam mesajların geçtiğimiz ay boyunca  daha çok Asya, Pasifik ve Japonya (%26) ve Güney Amerika (%25) kaynaklı olarak dağılım gösterdiği vurgulanıyor. Raporda yer alan bir diğer önemli saptama da spam mesajların boyutlarında yaşanan değişimleri içeriyor. Spam mesajların %71.08’İ ortalama 2kb – 5kb, %19.53’ü ise 5 ile 10kb arasında seyrederken, geçtiğimiz ay boyunca 2kb ile 5kb arasında değişim gösteren spam mesajlar %20 oranında artış gösterdi. 5 ile 15kb arasında olan mesajlarda ise %18 oranında bir düşüş gözlemlendi ki bu düşüş aynı zamanda, “ekli” spam mesaj oranındaki düşüşü de gözler önüne seriyor. Ekli spam mesajların toplam spam mesajlar içindeki oranı geçtiğimiz ay %5.7 iken, toplam spam mesajlardaki oranı %35 olan internet spam lerinde ise %4’lük bir artış yaşandığı belirtildi.

 

 

2009 Yılı Spam Mesajlarında Göze Çarpanlar

2009 yılında toplam e-posta mesajlarının %87.4’ünü oluşturan ve 2007 yılından beri ortalama %15’lik bir artış gösteren spam mesajlar, 2009 yılı boyunca kullanıcılar için önemli bir tehlike olmaya devam etti. Symantec’in 2009 yılı spam mesajlarına ilişkin ortaya koyduğu bulgular ise şöyle sıralanıyor:

 • 2007 yılında oldukça etkin olan imaj spam ler 2009 yılında yeniden ortaya çıktı ve 2009 yılının ortasına kadar toplam spam mesajların %22’sini kapsayarak neredeyse 2007 yılında kaydedilen imaj spam oranına yaklaştı.
 • 2009 yılında spam mesajlar, bloglar ve sosyal ağlar gibi web tabanlı yeni ortamlarda etkisini göstermeye devam etti.
 • 2009 yılının Eylül ve Ekim aylarında tüm spam e-postaların yaklaşık %2’si ekli bir malware (zararlı kod) içeriyordu.
 • Michael Jackson’ın ölümü sonrası spam mesajlarda yaşanan artıştan da anlaşılacağı üzere ünlü kişiler ile ilgili üretilen spam mesajlar, 2009 yılında da spam yayıcılar için bir fırsat olmaya devam etti.

 

Jingle Bells – Ekonomik Durgunluk Perakende Spam’leri Etkilemedi

Yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle perakende satışlarda önemli bir düşüş göze çarparken, spam yayıcılar bu düşüşten pek etkilenmemiş görünüyor. Ekim ve Kasım ayları arasında gözlemlenen dönemsel spam başlıklarının ilk 5’i ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 

2009

2008

Amazon’dan Satış Alındı Formu

2008’in En iyi satışı!

Walmart.com’dan Satış Emri

Bu Yılbaşı daha Az Harcayın

Lüks ürünlerde inanılmaz Satışlar

Gerçekten Güzel Bir Hediye

Yanıt: Yılbaşında Sevgiliniz Ne ister

Yılbaşına Özel

Bu Tatil Sezonunda Sevgilinize En Güzel Hediyeyi Siz Verin

Yılbaşı Fırsatları – 5 Gün kaldı

 

Dönemsel spam başlıklarına ilişkin ilgi çekici saptamalar şunları içeriyor:

 • Spam yayıcılar yılbaşı gibi kitlesel alışveriş ve tatil sezonlarında birtakım taklit marka ürünlerin (saat vs.) isim ve popülaritesinden faydalanarak mesaj içerikleri üretiyorlar. Bu trend gösteriyor ki spam yayıcılar, yılbaşı gibi özel dönemleri hediye almak için online alışveriş yapmak eğiliminde olan kullanıcıları aldatmak ve tuzağa düşürmek üzere önemli fırsat olarak kullanıyorlar.
 • Online satın almalarda gün geçtikçe önemli artışlar yaşandığı artık bilinen bir gerçek. Spam yayıcılar da da 2010’a girerken kullanıcıların kolayca tuzağa düşecekleri mesaj başlıkları üreterek internet ortamının kendilerine sunduğu avantajlardan faydalanmaktan geri durmuyorlar. Örneğin yukarıdaki listede yer alan ilk iki mesaj başlığında kullanıcılar, kedilerine iki iyi bilenen alışveriş sitesinden bir e-posta işlem formu geldiğine inanıyorlar.

 

Domuz Gribi – 2009 Yılının Son Çeyreğinde En Sık Karşılaşılan Spam Başlığı

2009 yılının son çeyreğinde yılbaşı hediyeleri ve fırsat e-postalarının yanı sıra, Ekim ve Aralık ayı arasında en sık üretilen spam başlıkları domuz gribi salgını ile bağlantılı içerikler taşıyordu. Salgınla ilintili mesajlarda en sık kullanılan spam başlıkları şu şekilde:

 • H1N1 Virüsü ile ilgili Hükümetin Aşı Kayıt programı
 • Kişisel Aşı Profilinizi Oluşturun
 • Kişisel Aşı Profili Oluşturma Eğitimi
 • Kişisel Aşı Profilinizin Tablosu

 

Kullanıcıların Yapması gerekenler:

 

 • Kayıtlı üye olmak üzere e-posta adresini girdiğiniz web siteleri hakkında seçici olun
 • E-posta adresinizi internet ortamında ifşa etmekten kaçının. Çoklu amaçlar için birden fazla e-posta adresi edinin.
 • E-postasınızda biriken tüm spam mesajları silin.
 • Anlıkı mesajlar ya da e-posta yoluyla size ulaşan şüpheli linkleri tıklamayın. Girmek istediğiniz web adresini adres çubuğuna yazın, mesaj içinde bulunan link vasıtasyla erişim yapmayın.
 • Kullanmakta olduğunuz işletim sisteminin son eklentilerle birlilkte güncel halde olduğundan emin olun ve mutlaka kapsamlı bir internet güvenliği paketi kullanın. Detaylar için www.symantec.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 • Symantec’in web adresinden aylık olarak yayınlanan Symantec Spam Raporları’ını okuyarak spam trendleri ile ilgili son güncellemelerden haberdar olun.

 

Kullanıcıların Yapmaması Gerekenler:

 • Bilinmeyen e-posta eklentilerini açmayın. Bu eklentiler bilgisayarınıza virüs bulaştıtrabilir.
 • Spam mesjlara kesinlikle yanıt vermeyin. Spam içerikli e-postalara cevap dönmek size daha çok spam gönderilmesini sağlayacaktır.
 • E-posta yoluyla size ulaşarak, kişisel ve finansal bilgieriniz ile şifrenizi girmenizi isteyen formları doldurmayın. İtibarlı bir kurum size bu tür bilgileri genellikle e-posta vasıtasıyla sormaz. Bu tür şüpheli durumlar yaşadığınızda mutlaka o kuruma ait güvenilir bir telefon numararasını ya da kuruma ilişkin bilenen internet sitesini kullanarak kurumla bağlantı kurun.
 • Spam mesajlarda bahsi geçen ürün ve hizmetleri asla satın almak yoluna gitmeyin.
 • Spam mesajları açmayın.

Yorum yazın