Superonline’ın “Adil Kullanım Koşulları” kullanıcılarını kızdırdı

Superonline’ın “Adil Kullanım Koşulları” kullanıcılarını kızdırdı

Ülkemizde internet servis sağlayıcı olarak tercih edilebilen birkaç şirketten biri olan Superonline, Fiber İnternet hizmetine getirdiği “Adil Kullanım Koşulları” uygulamasıyla kullanıcılarını kızdırdı.

Şirketin devreye soktuğu uygulamaya göre Fiber İnternet kullanıcıları belirli veri indirme miktarlarını aştıklarında bant genişliklerinin 512 Kbps indirme, 128 Kbps yükleme hızıyla limitlendiğini görecek.

Yapılan düzenleme Adil Kullanım Koşulları adıyla anılsa da bir çeşit kota uygulaması olduğu ortada. 10 Mbps bağlantı kullananlar ay içinde 50 GB, 20 Mbps kullananlar 100 GB, 50 Mbps kullananlar 250 GB, 100 Mbps kullananlar da 500 GB indirme limitini geçtiklerinde bağlantı hızları Superonline tarafından 512/128 Kbps ile sınırlandırılacak.

Şirketin kendi sosyal medya hesapları üzerinden konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalar, kullanıcı tepkilerine zemin oluşturmuş durumda. Olayın FriendFeed’deki yankılarını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz:

http://friendfeed.com/superonline/544d1fa3/adil-kullanm-kosullar-hakknda

16 yorum

 1. MAYK

  superonline kendi ipini çekti.

 2. dev adımlar

  eğer gerçekten böyle bir uygulama varsa hiç gözünün yaşına bakmam kapatırım interneti.Superonline denen kurum biz internet kullanıcılarıyla böyle dalga geçemez.Akıllarını başlarına alsınlar.Git gide cahilleşiyor muyuz neyiz ya.Bu hiç te akıllı insan davranışı değil.Duyuyormusun superonline ilgilileri.

 3. sertac

  superonline fazla tercih edilmeyen bir kuruluş bu hareketi ile de cok fazla musteri kaybedeceğine inanıyorum. bilisim dünyasında superonline sız seyretmenin keyfi ile hoscakalın.

 4. Barış

  Hızımın düştüğünü gördüğüm anda interneti kapatacağım. O güne kadarda maximum download ve upload ile 3 aylık bedava internetinin 1 aylık kısmını sömüreceğim. Bu durumda ben mi sen mi zararlı çıkıyoruz Superonline? Tabi ki tüketici mahkemeleri, sanayi ve ticaret odaları ve diğer hepsine haksız rekabet koşullarınız dolayısıyla şikayet edeceğim. Ayıptır günahtır yaptığınız. Arkadaşlar lütfen tepkisiz kalmayın gözlerinin yaşına bakmadan uygulandığı an servis sağlayıcınızı değiştirin. Parayı veren biziz onlar kazanan lütfen daha fazla kazanmalarına engel olun…

 5. Selim

  yazık etti süperonline..
  üstelik aboneler 15 nisana kadar üyeliklerini hiçbir ücret ödemeden iptal ettirebiliyorlar..

  ben ettireceğim..

 6. can

  ttnetin 8 mbps side aynen böyle sonradan düşüyor indirme felan olunca

 7. Sergen

  Bu arada 15 nisan’a kadar iptal ettirirsiniz hic bir tazminat odemeniz gerekmez, sadece kurulum ve uyduruk modem ucretini odeyeceksiniz o da bana 120TL’mis, o da yasa geregince. Olmassa bosh birakmaz daha cok almak ister. Benim yapacagim: otomatik odemeleri iptal ettirdim (ne biliyim.. bunlarin sagi solu belli olmaz.. alakasiz faturalari odemeyim). 14 Nisan’da iptal ettirecegim. Duyduguma gore artik telefonsuz ADSL kullanabilme secenegi de 15 Nisan’da bashliyor. Basvuracam.

  Eger boyle bir KEKLE’me karshisinda cevapsiz kalirsak KEKLE’meye devam ederler. Cevapsiz kalirsak KEKLENMEYI hakediyoruz demekki.

 8. Sergen

  Arkadashlar… ne yapabilirsiniz.. alttaki linkte ne yapilabilir listesi var..
  http://forum.donanimhaber.com/m_38525534/tm.htm

  Bir de kaziga kazik mantigiyla.. komsulariniz arasindaki iletisime bagli olarak.. bir kac kishi iptal ettirecek aboneligini.. birisi de artik PRO’ya gececek.. daha yuksek hiza.. sonucta herkes kisi bashi ayni fiyati odeyecek.. fakat baglanti hizini paylashmasi gerekecek.. ama en azindan 512’ye inmemish olur hiz. Tabi komsularinizla iyi anlasabilirseniz.. yoksa ethernet kablonun metresi 30 kurus.

 9. Aziz

  bu nasıl bir rezalettir ya biz keyfimizden mi ttneti bırakıp süperonlinea geciyoruz
  madem alt yapınız musaıt degıl cangır cangır bagıra bagıra dolasmayın ortada cıkıpn gıdın ttnetten ne farkınız var sızın

 10. onuurboga

  bu ttnette de var ve limitler daha düşük.. tepki vermeden önce arastırmak lazım

 11. sülüman

  adamlar işi biliyor. zamanında ttneti bu haksız “adil kullanım koşulları” konusunda eleştirenler bugün aynı şeyi kendileri yapıyor!. tabii ttnet biraz daha vicdansızdı onlar 15 gb ile sınırlandırmışlar süper 50 gb 😀 aferim sana süperonline sende paragöz çıktın baby 😀

 12. tuncer

  tam bir rezalet! bunlar bizi koyun zannediyor sanırım. başvuruyu düşünüyordum ama sırf protesto olsun diye başvurmayacağım.

 13. lanet olsun

  lanet adamalar fiber diye bize yutrdukleri
  5 kuruş etmez

 14. Gökhan

  evet katılıyorum bizede aynı propaganda ile güya aramışlar ve 5 ocak 2011 günü yanlış hatırlamıyorsam. aradım ve internetiniz 8 mbps olmuş ama sık sık kopmalar oluyor dedim ve santral desteklemediği için 1 mbps düşürüyorum dedi peki ne yapabilirim dedim ukalalı bir cevap ile hiçbir şey olmaz dedi. inanın o verdiğim paka haram zehir zıkkım olsun lanet olsun madem o parayı alıyorsun hizmeti neden vermiyorsun bi de aramışlar güya. inanın fena sövesim var resmen dalga geçiyor ttnet sahtekarları.

 15. Hakan

  sırf kenarda dursun diye sabah akşam film müzik bilmemne indirenlere kapak gibi olmuştur. 1 ay bekleyin şimdi o blu-ray 3d filmlerinizi..

 16. Berkay

  Hakan sana nooluyo korsan film/kitap ihbar hattında mı çalışyon ?

Yorum yazın