Internette karşılaşılan “uygunsuz” reklamların nedeni bilgisayarlara buluşan zararlı yazılımlar

Internette karşılaşılan “uygunsuz” reklamların nedeni bilgisayarlara buluşan zararlı yazılımlar

 IAB Türkiye, son zamanlarda internet sitelerinde sıkça karşılaşılan “uygunsuz” reklamların, sanıldığının aksine ziyaret edilen site tarafından değil, bilgisayarlara yerleşmiş olan zararlı yazılımlar (malware) tarafından web sayfalarına yerleştirildiğini açıkladı.

malwareDünyada 33 ülkede dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin gelişmesi için faaliyet gösteren IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) Türkiye merkezi IAB Türkiye, internet kullanıcılarını uyardı. IAB Türkiye son dönemde, bazı internet sitelerinde yer alan “uygunsuz” reklamlar hakkında yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, son dönemde bazı internet sitelerinde görülen ve internet kullanıcılarını rahatsız eden “uygunsuz” reklamların, sanılanın aksine ziyaret edilen site tarafından yayımlanmadığının altı çizildi.

IAB Türkiye, bu tür reklamların kullanıcının bilgisayarına yerleşen zararlı yazılımlar (malware) tarafından site yayıncılarının sayfalarına eklendiğini ve söz konusu reklamları sadece bilgisayarına bu tür yazılımlar bulaşmış olan kullanıcıların gördüğünü belirtti. Açıklamaya şöyle devam edildi:

“Bu zararlı yazılımların bilgisayara bulaşma nedeni kullandığınız web tarayıcısı (Internet Explorer, Chrome, Firefox vb.) olabilir. Zararlı yazılımlar bir eklenti olarak web tarayıcısına kuruluyor ve böylece “uygunsuz” reklamlar, ziyaret ettiğiniz bazı sitelerde karşınıza çıkıyor. Bu durumdan kurtulmak için web tarayıcınızın ayarlar menüsünden, eklentiler bölümüne girerek, tanımadığınız tüm eklentileri silmeniz gerekiyor.”

Tagged with: ,

Yorum yazın