iOS 7’nin bilinmeyen özellikleri…

iOS 7’nin bilinmeyen özellikleri…

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 7, renkli tasarımıyla çok konuşuldu. Ama teknoloji devinin bu en son ve en güçlü hamlesinin ardında, çekici bir tasarımdan çok daha fazlası yatıyor…

ios7-vs-ios6-635x356

Birçok yeni ve ilginç özellik iOS 7 ile birlikte iPhone ve iPad sahiplerinin emrine sunuldu. Milliyet’ten Patrick Özdemiroğlu’nun hazırlığı habere göre,  bu yenilikler denizi içinde kafa karışıklığı yaşamak, çok faydalı olabilecek birçok özelliği ıskalamak mümkün. İşte iOS 7′nin bilinmeyen özellikleri…

Kontrol merkezi seyahati
iPhone kullanırken en büyük dertlerden biri sıkça değiştirilen ayarlar için ekran ekran dolaşma zorunluluğu idi. iOS 7’de ekranı aşağıdan yukarı kaydırarak kontrol merkezine ulaşabilirsiniz. Bu ekrandan Wi-Fi ve Bluetooth, uçak modu ve parlaklık gibi ayarları tek tıkla değiştirmek artık mümkün. Aynı ekranda artık bir el feneri özelliğinin bulunduğunu da ekleyeyim.

Arama çalışmaları!
Eski iOS versiyonlarında cihaz içinde arama yapmak için tüm ekranları sağa atana kadar ilerlemek gerekmekteydi. iOS 7’de hangi sayfada olursanız olun ekranı aşağı kaydırdığınızda arama kutucuğu belirecek. Ve hayatınızın 2.3 saniyesini boşa harcamamış olacaksınız.

iMessage kaçta gelmişti?
Mobil chat dünyasında Whatsapp’ın başını çektiği büyük bir rekabet mevcut. Bu vahşi rekabet içinde tüm iMessage mesajlarının yanında gönderilme ve alınma zamanının yer almaması oldukça tuhaf bir durumdu.
iOS 7 ile her mesajın zamanını görmek olası. Konuşma balonunun üzerine dokunup parmağınızı sola kaydırmanız yeterli. Artık sevgilinizle o mesajın kaçta gönderildiği ile ilgili tartışırken ayaklarınız daha fazla yere basabilir.

Sapıklara kötü haber!
Cep telefonları, insanların özellikle de kadınların hayatını kolaylaştırdığı kadar bazen zorlaştırabiliyor da. İstemediğiniz kişiler mesaj veya arama yoluyla huzurunuzu ve sizi ayrı köşelere kolayca yollayabiliyor. Daha çok Android app’lerde gördüğümüz bir özellik iOS 7 ile işletim sisteminin içine girmiş durumda. Arama yapan, mesaj atan, Facetime ile darlayan kişileri ayarlar sayfasından kolayca bloklamak artık mümkün.

Salla e-mailler çağlasın!
iOS yapısında çöp kutusu imgesine dokunup bir e-postayı yanlışlıkla silmek fazlasıyla olasıydı. Artık silinmiş e-maili bulmak için çöpü karıştırmanıza gerek yok. Sildikten hemen sonra telefonu salladığınızda silinen e-posta geri geliyor. Aynı geri alma işlemini yazı yazarken de deneyin. Yüzde 100 çalışıyor.

Dosyalar kalınlaştı!
İlgili uygulamaları bir araya toplamaya, telefonu daha az dağınık göstermeye yarayan klasörler için bir kapasite sınırı artık mevcut değil. Gazetelik dahil istediğiniz kadar app’i tek bir klasöre doldurup oda toplama eylemini eşyalarını dolaba tıkmak olarak gördüğünüz ergenlik günlerinizi yadedebilirsiniz.

Yorum yazın